Plasenta Previa-akreta tanılı sezaryenlerde anestezi yönetimi
Placenta Previa-accreta diagnosed with anesthetic management of cesarean section
- Tez No: 272839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu retrospektif çalışmada, elektif veya acil olarak operasyona alınan, plasental yerleşim ve yapışma anomalisi olan (previa totalis, marjinalis, akreata, inkreata, perkreata) olgularda uygulanan anestezi yönetimini ve bunların klinik sonuçlarını araştırmayı; elde edilen verilere göre bu tip hastalarda, morbidite ve mortalite üzerine etkili prognostik faktörlerin saptanması amaçlanmıştır.2004-2009 yılları arasında elektif veya acil olarak uygulanan sezaryenlerde plasenta previa totalis veya marjinalis ön tanısı ile operasyona alınan ve patolojik tetkikler sonucu akreta, inkreta ya da perkreta tespit edilen 65 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hasta dosyaları retrospektif olarak tarandı; toplam sezaryen doğum ve normal doğum sayıları ile, demografik özellikler (yaş, kilo boy), operasyon süreleri, yandaş hastalıklar, gestasyonel yaş, parite, uygulanan anestezi yöntemi, invaziv monitörizasyon uygulamaları, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif en düşük ve en yüksek hemoglobin ve hematokrit değerleri, transfüzyon uygulamaları (tam kan, eritrosit süspansiyonu, taze donmuş plazma, trombosit süspansiyonu) yoğun bakım süresi, intraoperatif ve postoperatif dönemde gelişen komplikasyonlar ve hastanede kalış süresi kaydedildi.Çalışmamızda, plasenta previa totalis tanılı gebelerde uygulanan anestezi yöntemleri ile kan ve kan ürünlerinin transfüzyon miktarları ve maternal mortalite-morbidite oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptamadı.Prospektif randomize çalışmaların yeterli sayıda olmaması nedeniyle, plasenta previada genel veya rejyonal anestezi kullanımı ile ilgili temel tartışma kanıta dayalı bulgulara bağlı olarak yapılamamaktadır. Obstetrik hemoraji yönetimi multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, elective or emergency was operated in the settlement and adhesion of placental anomaly (previa totalis, marjinalis, akreata, inkreata, perkreata) to investigate the clinical outcomes of patients and their administration of anesthesia, according to data obtained from such patients, the morbidity and mortality to determine the prognostic factors.Underwent elective or emergency cesarean section between the years 2004-2009 as a preliminary diagnosis of placenta previa totalis or marjinalis and pathological examinations taken as a result of the operation with accreta, or perkreta increta identified 65 patients were included in the study. Patient retrospectively Crawled; total cesarean birth and normal birth counts, demographic features (age, weight aspect), operations durations, concomitant diseases, gestational age, parity, applied anesthesia method, invasive monitorization applications, preoperative, intraoperative and postoperative lowest and the highest hemoglobin and hematocrit levels, transfusion practices (whole blood, packed red blood cells, fresh frozen plasma, platelet suspension), duration of intensive care, intraoperative and postoperative complications and hospital stay were recorded.In our study, women diagnosed with placenta previa totalis underwent anesthesia and blood and blood products for transfusion and maternal mortality-morbidity rates amounts to a statistically significant difference between the saptamadı. Due to lack of a sufficient number of prospective randomized studies, general or regional anesthesia with the use of placenta previada basic discussion of evidence-based findings can not be done, depending. Requires a multidisciplinary approach to management of obstetric hemorrhage.