Kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenmelerinde atipik bakteriyel enfeksiyonların rolü
Role of atypical bacterial infections in chronic obstructive lung disease exacerbations
- Tez No: 272840
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SAYINER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma; KOAH alevlenmelerinde atipik bakteriyel etkenlerin varlığını saptamak, alevlenme seyrindeki etki ve önemlerini anlayabilmek, bunun yanısıra atipik etkenleri kapsayan ya da kapsamayan antibiyotik tercihinin gerekliliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Alevlenme ile başvuran, Evre 1-3 KOAH'lı ve Anthonisen kriterlerine göre Tip 1 ve 2 alevlenmesi olan 100 olgu çalışmaya alınmıştır. Tüm olguların başvuru aşamasında klinik özellikleri kaydedilmiş, rutin bakteriyolojik incelemelerin yanısıra, serolojik olarak Mycoplasma ve Chlamydia enfeksiyonu kanıtları araştırılmıştır. Olgulara randomize olarak amoksisilin/klavulanat ya da klaritromisin verilmiş ve ikinci hafta, birinci ay ve altıncı ayda önceden belirlenen protokole uygun olarak kontrolleri yapılmıştır.Olguların değerlendirilmesinde; klasik bilgilerimizi doğrulayacak şekilde tipik bakteriyel etkenler [H. influenzae (%15.6), S. pneumoniae (%5.2) ve M. catarrhalis (%2.0)] öncelikli sorumlular olarak saptanmıştır. Atpik bakteriyel enfeksiyon varlığı serolojik yöntemlerle hastaların %28 inde [M. pneumoniae (%19.7) ve C. pneumoniae (%8.3)] bulunmuştur. Olguların yaklaşık yarısında hiçbir etken izole edilmemiştir.KOAH alevlenmelerinde etiyolojik yeri tartışmalı olan atipik bakteriyel enfeksiyonlarda; kadın/erkek oranı daha yüksek; yaş, KOAH evresi ve hava yolu obstrüksiyon bulgularının daha düşük olduğu belirlenmiştir. Enfeksiyon göstergesi olarak bilinen lökosit, CRP ve prokalsitonin düzeylerinin tipik-atipik ayrımında iyi bir belirteç olmadığı görülmüştür. Atipik veya tipik etken izole edilmesi, klinik ve laboratuvar bulgularını, KOAH bulgularını ve alevlenmenin sıklık ve şiddetini etkilememiştir.Tipik ya da atipik etken önceden bilinmeksizin amoksisilin/klavulanat ya da klaritromisin uygulanmış, olgu gruplarında tedavi yanıtı değerlendirilmiş ve klinik ve laboratuvar izlem parametrelerinde farklılık saptanmamıştır.Sonuç olarak, KOAH alevlenmelerinde; serolojik incelemelerle sıklıkla Mycoplasma ve Chlamydia'ya bağlı akut enfeksiyon bulguları saptanmakla birlikte, bu bakteriler KOAH alevlenmelerinin seyrini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
This study is done to determine the presence and effect of the atypical bacterial agents in COPD exacerbations. Also it is aimed to determine the atypical agents is to evaluate the necessity of including or not including choice of antibiotic.100 patients who are stage 1-3 COPD and also according to Anthonisen criterias who are type 1 and 2 patients in exacerbations are studied. Their clinical features of all patients are registered in the initial period. Bacterial and serological tests including Mycoplasma and Chlamydia are done to confirm whether is a Mycoplasma or Chlamydia infection. Patients are randomised with amoxicilin/clavulanate or clarithromycin and the second week, first month and sixth month controls are done due to do specific protocols.When assessing the results, it is determined that typical bacterial agents [H. influenzae (%15.6), S. pneumoniae (%5.2) and M. catarrhalis (%2.0)] are the primary agents that isolated in COPD exacerbations as well as supporting our present knowledge. The presence of atypical bacterial infections are detected in 28% of patients [M. pneumoniae (%19.7) and C. pneumoniae (%8.3)] with serological methods. There are no agents detected in almost half of patients.It is found that in the atypical bacterial infections that have a controversial site in COPD exacerbations; female/male ratio was higher; age, COPD stage and airway obstruction findings were lower. İt is seemed to be that leucocyte, CRP and procalcitonin levels that were an indicator of infection were not used as a valid markers to distinguish typical or atypical. Isolating atypical or typical agent did not effect on clinical and laboratory findings, COPD evidence and frequency and severity of exacerbations.Knowing whether typical or atypical agent previously, amoxicilin/clavulanate or clarithromycin therapies are given, response of medical treatment was evaluated in patient groups and no difference was determined in clinical and laboratory follow-up parameters.Consequently, with serological methods, acute infecition findings due to Mycoplasma and Chlamydia were determined in COPD exacerbations frequently, and those bacteries did not effect on the course of COPD exacerbations.