Yoğun bakım hastalarında RIFLE kriterlerine göre akut böbrek yetmezliği gelişme insidansı
Intensive care patients acording to RIFLE criteria acute renal failure development incidance
  1. Tez No: 272838
  2. Yazar: NURSEN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
`Akut Böbrek Hasarı (Acute Kidney İnjury = AKI) tüm hospitalize hastaların %5-7 `sinde görülmektedir. Yoğun bakım hastalarında bu oran tanımlamada kullanılan kriterlere bağlı olarak %1-25 arasında değişmektedir ve %50-70 gibi yüksek mortalite oranlarıyla birliktedir. AKI; yoğun bakım ünitelerinde primer hastalık olmaması, sıklıkla başka bir hastalığın komplikasyonu olarak görülmesi nedeniyle primer hastalığın mortalitesini yansıtır. Genellikle yoğun bakımlarda primer hastalıkların mortalitesi yüksek olduğundan son 50 yılda tedavi yöntemlerinde gelişmeler olmasına rağmen, AKI mortalitesinde düşme görülmemiştir.Akut Diyaliz Kalite İnisiyatifi Gurubu (ADQI), AKI tanımlaması ve sınıflandırması için `RIFLE' kriterlerini geliştirmiştir. Baş harfleri `RIFLE' kelimesini oluşturan bu kriterler renal disfonksiyonu, mevcut bozukluk derecesine göre sınıflamaktadır.Çalışmamızın sonucunda RIFLE sınıflandırılması ile YB mortalitesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Buna göre YB hastalarında AKİ için RIFLE sınıflandırılmasının kullanılmasının, risk grubundaki hastaların erken dönemde tespit edilmesini ve uygun tedavinin gerçekleştirilmesini sağlayabileceği ve ?failure? sınıfına ilerleyen hastaların sayısında azalmayı sağlayarak YB mortalitesinin azaltılmasına katkıda bulunabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
'Acute Kidney Injury (Acute Kidney Injury = AKI) in hospitalized patients with 5-7% of all cases for seen. Intensive care unit patients, depending on the criteria used to define this rate varies between 1-25% and 50-70% is associated with high mortality rates. AKI in intensive care units is not the primary disease is often seen as a complication of another disease mortality reflects the primary disease. Generally, the primary disease with high mortality in intensive care units are the last 50 years despite advances in treatment methods, did not decrease mortality in AKI. Acute Dialysis Quality Initiative Group (ADQI), AKI definition and classification of the 'RIFLE' has developed criteria. Initials 'RIFLE' by word of renal dysfunction in these criteria, the current disorder according to the degree sınıflamaktadır. RIFLE classification as a result of our study demonstrated a significant association between ICU mortality.