Deneysel nekrotizan enterokolit modelinde plasmidlere klonlanmış vasküler endotelyal büyüme faktör geninin iyileşme üzerine etkisi
Effect of plasmid cloned vasculer endothelial growth factor gene on healing at experimental model of necrotizin enterocolitis
  1. Tez No: 272851
  2. Yazar: HANDE ÖZGÜN KARATEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Nekrotizan enterokolit (NEK) yenidoğan döneminde mortalite ve morbiditeye neden olan önemli bir gastrointestinal acildir. Bu çalışmada amacımız plazmide klonlanmış insan VEGF-A geninin NEK oluşturulmuş yenidoğan ratlardaki etkinliğini araştırmaktır.Metod: 24 vistar albino yenidoğan rat 3 gruba (n=8) ayrıldı. Grup 1 sham grubu, grup 2, NEK oluşturulduktan sonra sadece plasmid verilen grup, grup 3 NEK oluşturulduktan sonra VEGF geni ile tedavi edilen grup. NEK CO2 odasında asfiksi oluşturularak ve soğuk stres kullanılarak meydana getirildi. Tüm ratlar NEK oluşturulduktan sonra 4. gün sakrifiye edildi. Barsak dokusunda oksidatif hasar ve inflamatuar parametreleri ve VEGF düzeyleri biokimyasal olarak çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Necrotizing enterocolitis (NEC) is the most common gastrointestinal emergency and the leading surgical cause of death in premature infants. The aim of this study is to apply human VEGF-A naked DNA-mediated gene therapy in order to search their effects in the healing process of necrotizing enterocolitis.Methods: Twenty-four Wistar albino newborn rats were divided into three equal groups (n=8) as follows: Group-1: sham group; group-2: necrotizing enterocolitis+plasmid delivery; Group-3: necrotizing enterocolitis+ VEGF plazmid delivery. Wistar albino newborn rats were fed by hand and exposed to asphyxia by CO2 chamber and cold stress to develop NEC. All of the rats were sacrificed in the postoperative 4th day. Tissue oxidative damage, inflammatory parameters and VEGF levels were determined by using biochemical methods.