Hepatit ve HIV infeksiyonu taşıyan hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life hepatitis and HIV infection transporter patients
  1. Tez No: 272852
  2. Yazar: ELİF SOYCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma; hepatit ve HIV infeksiyonu taşıyıcılarının yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma; İstanbul ili Asya kıtasında yer alan bir devlet hastanesine kontrol ve tedavi için gelen hepatit B ve hepatit C infeksiyonu taşıyıcıları ile Avrupa kıtasında yer alan bir derneğe yardım ve destek almak için başvuran HIV infeksiyonu taşıyıcıları arasında tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Sosyo-demografik özellikler ve hastalığa ilişkin özellikleri içeren ?anket formu? ve ?SF?36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (YKÖ)? kullanılarak toplandı. Araştırma sonuçlarına göre; hepatit B ve hepatit C infeksiyonu taşıyıcılarının 36?49 yaş aralığındaki taşıyıcıların 50?80 yaş grubunda olan taşıyıcılara göre yaşam kaliteleri yüksek olup HIV infeksiyonu taşıyıcılarının çalışmaya katılan bütün yaş gruplarında ortalamanın üzerinde puan aldıkları ortaya çıktı. Hepatit B, hepatit C ve HIV infeksiyonu taşıyıcılarının erkeklerin kadınlardan, bekar olanların evli olanlardan, lisans ve lisans üstü mezunlarının ilköğretim ve lise mezunlarından, gelir düzeyi orta ve iyi olanların gelir düzeyi kötü olanlardan daha yüksek yaşam kalitesine sahip oldukları gözlenmiş olup işçi meslek grubundaki hepatit B taşıyıcılarının yaşam kalitesi puanları serbest meslek ve memur meslek gruplarında yer alan hepatit B taşıyıcılarından düşük çıktı. Hepatit B, hepatit C ve HIV infeksiyonu taşıyıcılarının hastalığın teşhisinden sonra çalışmaya devam edenlerin hastalığın teşhisinden sonra çalışmaya devam etmeyenlerden yaşam kalitesi puanlarının yüksek olduğu gözlendi. HBV taşıyıcılarının yaşam kalitesi puanları HCV taşıyıcılarından yüksek olduğu saptandı. Hepatit B, hepatit C ve HIV infeksiyonu taşıyıcılarına, sosyodemografik ve hastalığa ilişkin özellikleri dikkate alınarak hazırlanacak yaşam kalitesini arttırıcı eğitim programları verilmesi önerildi.
Özet (Çeviri)
This study has done for investigate the life qualities of people who carries HIV infection. The study conducted in a hospital which treats and controls Hepatitis B and Hepatitis C carriers, also its done in an association which is in European side, by with HIV carriers who asked for help. Sample?s socio-demographic informations collected by ?survey forms? and ?SF-36 Life Quality Scale?. According to foundings; the Hepatitis B and Hepatitis C who are between 36-49 age gap, have higher life quality then who are between the ages of 50-80. All age groups of HIV infection carriers got higher grade than the mean. The life quality is high for men then woman, high for singles than married, high for undergraduation or graduation than primary school or high school graduation, high for moderate income level than low level among Hepatitis B, Hepatitis C and HIV infection carriers. Also results showed that Hepatitis B carriers who are in worker job groups, have lower life quality than Hepatitis B carriers who are in self-employed and officer job groups.An other finding is observed, Hepatitis B, Hepatitis C and HIV carriers have high quality of life if they continue to work after the diagnosis of their disorder rather than the ones who does not work. Its determined that HBV carriers life quality grades higher than HCV carriers. And some life quality enhancer programmes are reccomended to the carriers which are planed for their sociaodemographic situations and disorder levels.