Kronik pelvik ağrı skorlamasının preterm eylem ve doğum şekli üzerine olan etkisi
The effect of pelvic pain scoring on preterm delivery rate and delivery route
  1. Tez No: 272850
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARMAĞAN OSMANAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki temel amaç gebelik öncesi dönemde kronik pelvik ağrısı olan olgularda kronik pelvik ağrı skorunun preterm eylem ve doğum şekli ile olan ilişkisinin araştırılmasıdır.Materyal ve Metod: Eylül 2009 - Aralık 2010 arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Gebe Polikliniğine başvuran gebe kalmadan önce kronik pelvik ağrı öyküsü veren ve görsel analog ölçeğe (VAS) göre 6 puan ve üzerini alan 57 olgu araştırma kapsamında değerlendirildi. Tüm olgularda total kronik pelvik ağrı skoru uluslararası pelvik ağrı değerlendirme formuna (UPADF) göre hesaplandı.Bulgular: VAS'a göre ortalama pelvik ağrı skoru term grupta 7.33 ± 1.37, preterm grupta 7.90 ± 1.04 idi (p>0.05). Jinekolojik nedenlere bağlı olarak her iki grup arasında ovulasyon ağrısı skoru ortalaması, dismenore, adet kramplarının seviyesi skoru ortalaması, endometriozis şüphesi sıklığı açısından, preterm grupta daha fazla saptanmıştır (p0.05). Grup I'de olguların % 28'i sezaryen ile doğum yaparken grup II'de olguların % 38'i sezaryen ile doğum yaptı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the prediction of chronic pelvic pain on preterm delivery rate and route in women with chronic pelvic pain before pregnancy.Material and Methods: Fifty seven pregnant women who admitted to Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology Obstetrics prenatal care outpatient clinic between September 2009 and December 2010, and having high visual analog scale (VAS) and history of chronic pelvic pain before pregnancy, were enrolled to this study. All pregnant women were evaluated with international pelvic pain assessment form (IPPAF).Results: The mean score of VAS was found to be 7.90 ± 1.04 in Group I and in Group II 7.90 ± 1.04 (p>0.05). With regard to gynecologic disorders, pain at ovulation (mid-cycle), dismenorrea, level of cramps with period, suspicious of endometriosis were determined to be higher in the preterm Group (Group II) (p0.05). The cesarean delivery ratee were 27.8% in group I, 38.1% in group II (p>0.05). Considering the women delivered vaginaly, the patients delivered in preterm gestation had high IPPAF score than patient delivered in term gestation (56.38 ± 10.21 for group I vs.