Hemodiyaliz hastalarında uyku kalitesinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of quality on hemodialsis patient?s life quality
  1. Tez No: 272861
  2. Yazar: HATİCE SEVGİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma Hemodiyaliz hastalarında uyku kalitesinin, yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla, karşılaştırmalı ve tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi.Araştırmanın evrenini; İstanbul ilinde yer alan Avcılar Fresenius Diyaliz Merkezi (n=152), Özel Çapa Hastanesi (n=95), Diacare Diyaliz Merkezi'ne (n=98) başvuran toplam 345 hemodiyaliz hastası oluşturmuş, örneklemini ise, belirlenen kriterler doğrultusunda Avcılar Fresenius Diyaliz Merkezinden (n=98), Özel Çapa Hastanesinden (n=50), Diacare Diyaliz Merkezinden (n=63) olmak üzere toplam 211 hemodiyaliz hastası oluşturdu.Veriler, Pıttsburg Uyku Kalitesi İndeksi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı.Verilerin analizi için SPSS 16.0 programında t testi, Tukey testi, Varyans, Wann Whitney U testi, Pearson korelasyon, Regresyon analizleri kullanıldı.Araştırma grubunda % 70'inin uyku kalitesinin kötü olduğu, uyku kalitesi ile ağrı boyutunun puanları arasında güçlü düzeyde, diğer yedi boyutun puanları ile orta düzeyde olmak üzere negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptandı.Uyku kalitesi puanları ile yaşam kalitesi puanları arasında yapılan regresyon analizinde; uyku kalitesindeki bir birim artışın fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, ağrı, genel sağlık, vitalite puanlarında azalmaya yol açtığı saptandı.
Özet (Çeviri)
The present research study was conducted in comparative and descriptive design with a view to evaluating the effect of sleep quality over life quality of hemodialysis patients.The universe of the research was composed of 345 hemodialysis patients who had applied to Avcılar Fresenius Dialysis Center (n=152), Private Çapa Hospital (n=95), Diacare Dialysis Center (n=98) in İstanbul while the sample included 211 hemodialysis patients selected from Avcılar Fresenius Dialysis Center (n=98), Private Çapa Hospital (n=50), and Diacare Dialysis Center (n=63) according to pre-determined criteria.Data were collected by means of Pittsburgh Sleep Quality Index and SF-36 Life Quality Scale. Data analysis was carried out through t-test, Tukey?s test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis, variance and Pearson correlation analyses in SPSS 16.It was determined that 70% of the research group had poor sleep quality and a strong positive relationship was found between sleep quality and pain dimension scores while a significant and moderate negative relationship was found between sleep quality and the remaining seven dimension scores.In the regression analysis between sleep quality scores and life quality scores, it was observed that an increase of one unit led to decrease in physical functioning, physical role difficulty, pain, general health and vitality scores.