Sistemik sklerozlu hastalarda T helper 17 grubu sitokinler ve anjiogenez arasındaki ilişki
T helper 17 cytokines and their relations with angiogenesis in patients with systemic sclerosis
- Tez No: 272874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER NURİ PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son dönemde interlökin 17 üreten, T helper 17 olarak adlandırılan yeni bir T hücre alt grubu olduğu ve otoimmun inflamatuvar hastalıkların gelişimindeki rolünün yanısıra anjiyogenezin güçlü bir uyaranı olduğu gösterilmiştir. İnterlökin 17'ye ek olarak vasküler endotel büyüme faktörü, vasküler endotelyal cadherin, interlökin 20 ve interlökin 22'de anjiyogenezin düzenlenmesinde önemli rol oynarlar. Bu çalışmada, bozulmuş anjiyogenez ve otoimmun cevapla karakterize sklerodermalı hastalarda T helper 17 grubu sitokinler ile anjiyogenez göstergeleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık.Çalışmamızda sklerodermalı hastalar, Raynaud fenomenli olgular ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Sklerodermalı ve Raynaud fenomeni bulunan hastaların genel ve klinik özellikleri kaydedildi. Sistemik sklerozlu hastaların ekokardiyografik bulguları, yüksek rezolüsyonlu akciğer tomografisi ve solunum fonksiyon testi sonuçları kaydedildi. Tüm gruplarda interlökin 17, vasküler endotel büyüme faktörü, vasküler endotelyal cadherin, interlökin 20, interlökin 22 ve interlökin 23 düzeyleri bakıldı.Skleroderma hastalarda anjiyogenez için önemli bir sitokin olan vasküler endotel büyüme faktörü düzeyinin değişmediğini ancak interlökin 17 ve 20 düzeyinin baskılanmış olduğunu gözlemledik. Anjiyogenezin önemli uyaranlarındaki bu değişikliğin sistemik sklerozlu hastalarda görülen vasküler patolojilerden sorumlu olabileceği kanaatindeyiz. Vasküler endotel cadherin düzeylerindeki artış, bozulmuş anjiyogeneze yanıtı ya da inflamatuvar sürecin bir parçası olabileceğini düşündürmekteydi.Çalışmamızda T helper 17 grubu sitokinlerden interlökin 17 düzeylerinin ve interlökin 10 grubu anjiyogenez parametresi interlökin 20 düzeylerinin bozulmuş anjiyogenezi gösterir şekilde baskılandığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Lately, a new T cell subgroup named as T hepler 17 which releases Interleukin 17 has been identified and demonstrated to contribute to angiogenesis. Besides Interleukin 17, the other cytokines of T helper 17 cells include vascular endothelial growth factor, vascular endothelial cadherin, Interleukin 20 and Interleukin 22. In this study, we aimed to evaluate the relation between T helper 17 cytokine group and angiogenesis indicators in patients with scleroderma characterized with impaired angiogenesis and autoimmune response.In our study, patients with systemic sclerosis are compared with patients with Raynaud?s phenomenon and healthy controls. The general and clinical features of patients with systemic sclerosis and Raynaud?s phenomenon were recorded. The echocardiographic findings, high resolution chest tomography and the respiratory function tests were also recorded. The serum levels of Interleukin 17, vascular endothelial growth factor, vascular endothelial cadherin, Interleukin 20, Interleukin 22 and Interleukin 23 were assessed.The level of vascular endothelial growth factor which is an important cytokine in the process of angiogenesis was similar in both groups while the levels of Interleukin 17 and 20 were observed to be supressed. Such alterations in the important inducers of angiogenesis may be responsible from the vascular abnormalities observed in patients with systemic sclerosis. The increase in the levels of vascular endothelial cadherin suggested that it could be a response to the abnormal angiogenesis or a part of the inflammatory process.In our study, we observed that one of the cytokines of T helper 17, Interleukin 17 and a Interleukin 10 group angiogenesis indicator cytokine Interleukin 20 were observed to be suppressed suggesting abnormal angiogenesis.