Sistemik sklerozda periferik T foliküler helper hücreleri ile hastalık şiddeti arasındaki ilişki
The relationship between peripheral T follicular helper cells and disease severity in systemic sclerosis
  1. Tez No: 750264
  2. Yazar: MELEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç ve hipotez:Sistemik skleroz (SSc); cilt ve/veya visseral organları tutabilen, progresif fibrozis ile karakterize kronik multisistemik bir bağ dokusu hastalığıdır. Foliküler helper T hücreleri (Tfh), antijen-B hücre çoğalması, immünoglobülin sınıf geçişi ve germinal merkezler için önemli hücreler olup Romatoid artrit, Distemik lupus eritematozus ve Sjögren sendromu gibi otoimmün hastalıklarda çalışılmıştır. Tfh hücreleri SSc'de cilt sertleşmesine katkıda bulunmaktadır. Ancak, SSc'de Tfh hücrelerinin organ tutulumları ve hastalık şiddeti üzerine herhangi bir veri bulunmamaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız, SSc tanılı hastalarda Tfh hücreleri ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmaya ACR/EULAR 2013 sınıflandırma kriterlerine göre SSc tanısı konulan 50 hasta dahil edildi. Hastalara ait yaş, cinsiyet, takip süresi, sigara/alkol kullanımı, ek hastalık, ilaç kullanımı, organ tutulumu, sedimantasyon ve CRP kaydedildi. Hastalık şiddeti sedimantasyon, CRP, Modifiye Rodnan deri skoru ve Medsger hastalık şiddeti ile değerlendirildi. Veriler SPSS 21.0 kullanılarak hesaplandı. Veriler için dağılım analizine göre parametrik/non-parametrik testler ve Spearman/Pearson korelasyon analizi uygulandı. pdeğeri
Özet (Çeviri)
Aim and hypothesis: Systemic sclerosis (SSc); is a chronic multisystemic connective tissue disease characterized by progressive fibrosis that may involve the skin and/or visceral organs. Follicular T helper cells (Tfh) are important cells for antigen-B cell proliferation,immunoglobulin class transition, and germinal centers and have been studied in autoimmune diseases such as rheumatoid arthritis, systemic lupus erythematosus, and Sjögren's syndrome. Tfh cells contribute to skin fibrosis in SSc. However, there are no data on organ involvement, disease severity and Tfh cells in SSc. In this study, our aim is to determine the relationship between Tfh cells and disease severity in patients with SSc. Method: Fifty patients diagnosed with SSc according to the ACR/EULAR 2013 classification criteria were included in the study. Age, gender, follow-up period, smoking/alcohol use, comorbidity, drug use, organ involvement, sedimentation, and CRP of the patients were recorded. Disease severity was assessed by sedimentation, CRP, Modified Rodnan skin score, and Medsger disease severity. Data were calculated using SPSS 21.0. Parametric/nonparametric tests and Spearman/Pearson correlation analysis were applied for the data according to the distribution analysis. p-value