Primer hiperparatiroidililerin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of primary hyperparathyroidism
- Tez No: 272883
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN TUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Primer hiperparatiroidizm nispeten sık rastlanan bir hastalıktır. Bu çalışmada; Ocak 2003-Aralık 2009 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı'nda primer hiperparatiroidizm tanısı alan 64 hastadan operasyon geçirmiş 58 hastayı içeren retrospektif bir inceleme planladık ve yapılan tedavinin etkinliğini inceledik.Yapılan bu geriye dönük incelemede; hastaların 48 (%75)'i kadın, 16 (%25)'sı erkek olup hastaların yaşları ortalaması 53.06±11.69 (kadın yaş minimum: 30, maksimum: 82 erkek yaş minimum: 31 maksimum: 64), kadın yaş ortalaması 54.8±11.8 ve erkek yaş ortalaması 47.9±10.1 olarak saptandı. Bu çalışmada primer hiperparatiroidizm tanısı alan ve operasyon geçiren hastaların; operasyon öncesi ve operasyon sonrası albümin, kalsiyum, paratiroid hormon, 24 saatlik idrarda kalsiyum atılımı karşılaştırıldı. Operasyon öncesi hastaların; albümin, kalsiyum, fosfor, paratiroid hormon, 24 saatlik idrarda kreatinin klirens, 24 saatlik idrarda kalsiyum atılımı, alkali fosfataz, kemik mineral dansitesi, boyun USG, boyun MR, MIBI sintigrafisi ve operasyon sonrası hastaların; albümin, kalsiyum, 24 saatlik idrarda kalsiyum, paratiroid hormon bakıldı.Ameliyat olan hastalarda preop dönemde ortalama düzeltilmemiş Ca: 11.39±1.57 mg/dl (normal değeri: 8.6-10 mg/dl), ortalama düzeltilmiş Ca: 13.05±11.98 mg/dl, ortalama 24 saatlik idrarda Ca atılımı: 410.28±179.19 mg/gün ve ortalama PTH: 766.11±892.52 pg/ml (normal değeri: 12-88 pg/ml) olarak saptanmıştır. Ameliyat olan hastalarda postop dönemde ortalama düzeltilmemiş Ca: 8.62±1.29 mg/dl, düzeltilmiş Ca: 8.80±1.19 mg/dl, 24 saatlik idrarda Ca atılımı: 161.65±105.37 mg/gün ve ortalama PTH: 85.49±159.76 pg/ml olarak saptanmıştır.Ameliyat öncesi düzeltilmemiş kalsiyum ile ameliyat sonrası düzeltilmemiş kalsiyum değerleri arasında anlamlı fark tespit edildi. Ameliyat öncesi düzeltilmiş kalsiyum ile ameliyat sonrası düzeltilmiş kalsiyum değerleri arasında anlamlı fark tespit edildi. Yapılan incelemede ameliyat öncesi paratiroid hormon-ameliyat sonrası paratiroid hormon arasında anlamlı fark tesbit edildi. Yapılan incelemede ameliyat öncesi paratiroid hormon-osteoporoz arasında anlamlı fark tesbit edildi. Yapılan incelemede ameliyat öncesi alkali fosfataz-osteoporoz arasında anlamlı fark tesbit edilmedi. Yapılan incelemede osteoporoz ile adenom ve hiperplazi arasında anlamlı fark tesbit edilmedi.Bu hastaların patolojik materyalleri incelendi; 53 hasta paratiroid adenomu, 5 hasta paratiroid hiperplazisi tanısı almış, bununla birlikte 6 hasta operasyon geçirmemiştir. Opere olan hastaların patoloji sonucu; adenom bulunma oranı %82.8, hiperplazi bulunma oranı %7.8 olarak saptanmıştır.Sonuç olarak; biz yaptığımız bu retrospektif çalışmada medikal tedaviye dirençli primer hiperparatiroidinin tedavisinde cerrahinin başarılı ve etkin bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Primary hyperparathyroidism is a relatively common encountered disease. In the current study we analyzed 58 patients, who were treated in the endocrinology department of İnternal Medicine of Trakya University Medical Faculty between January 2003 and December 2009, retrospectively. In this study; Forty-eight (75%) patients were female, sixteen patients (25%) were male. The mean age was 53.06±11.69 years (age of female minimal: 30 maximal: 82, age of male minimal: 31 maximal: 64), mean age of female was 54.8±11.8 and mean age of male was 47.9±10.1 years.We compared the albumin, calcium, parathormone levels and the 24 hour calcium urine excretion in primary hyperparathyroidism patients preoperative and postoperative. Preoperatively, we tested patients for albumin, calcium levels, phosporus, parathormone, creatinine clerance and 24 hour calcium urine excretion, alkaline phosphatase, bone mineral dansimeter, servikal ultrasonography, servikal magnetic resonance, MIBI sintigraphy and postoperatively we testted the albumin, calcium, 24 hour calcium urine secretion and parathormone levels.The patients mean uncorrected Ca levels was measured as 11.39±1.57 mg/dl (normal range: 8.6-10 mg/dl), corrected Ca levels was measured as 13.05±11.98 mg/dl, mean calcium levels out of urine flow at the twenty-four hours 410.28±179.19 mg/day and mean PTH levels 766.11±892.52 pg/ml (normal range: 12-88 pg/ml) preoperatively. The patients mean uncorrected Ca levels was measured as 8.62±1.29 mg/dl, corrected Ca levels was measured as 8.80±1.19 mg/dl, mean calcium levels out of urine flow at the twenty-four hours 161.65±105.37 mg/gün and high mean parathyroid hormones levels 85.49±159.76 pg/ml postoperatively.In our study there was a significant difference between the uncorected-corrected pre and postoperative calcium levels, preoperative and postoperative parathyroid hormones levels, preoperative and postoperative calcium levels out of urine flow at the twenty-four hours, preoperative parathyroid hormones levels with osteoporosis. In our study there wasn?t a significant difference between the alkaline phosphatase levels with osteoporosis. In our study there wasn?t a significant differance between the osteoporosis with adenoma and hyperplasia.The pathologic specimens of these patients were examined; 53 had an adenoma, 5 had hyperplasia and 6 weren?t operated on. 82.8% had adenomas while hyperplasia was 7.8%.We observed in our retrospective study in which the surgical treatment is a successful and efficient treatment in primary hyperparathyroidism resistant to medical treatment.