Primer prodüktivite ve ölçüm metodları
- Tez No: 4174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
O Z E T Yeryuvari yüzeyinin yaklaşık 3/4' lik bir bolümünü kaplayan hidrosferin“HSÖ”gibi büyük bir bolümünü okyanus ve denizler temsil eder. Geri kalanın da, çoğunluğunu gol ve akarsular oluşturur. Hidrosferin gerek tatlı su, gerekse deniz ve okyanuslar! ya şam için çok önemli olan biyolojik, kimyasal, fiziksel ve jeolojik kaynaklar i içermektedir. Bunlardan biyolojik kaynaklar direkt olarak insan beslenmesi ile ilgili olduğundan çok önemlidir. bu önem,hızla artan dünya nüfu sunun, besin ihtiyaclarının karasal biyolojik kaynaklardan karşılan masının,her gecen gun zorlastığı günümüzde daha da artmıştır. Karalarda olduğu gibi sucul ortamda da, yasemin temelini or ganik maddenin oluşumu teşkil eder.Bitkisel organizmalar! aktivite siyle, deniz suyunun inorganik elementlerinden organik bileşiklerin sentez edilmesine PRIMER PRODÜKSİYON denir. Burada su, karbondioksit ve basta nitrat, fosf at, silis olmak üzere nutrientler ham materyal leri oluştururlar. Klorofil içeren bitkiler, isik enerjisini kullana rak bu basit maddelerden komplex organik maddeleri sentez ederler. Bu,“BRÜT PRIMER PRODÜKSİYON”olarak bilinir. Bitkiler taraf indan, organik materyalin bir kısmi solunum olayı sırasında inorganik hale dönüştürülür.Geri kalanı bitkisel dokular haline geçer ve bu miktar“NET PRIMER PRODÜKSİYON”olarak bilinir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 98 %q± hydrospher which contains approximately 3/4 o£ world surface is represented by sea and ocean. Water, sea and oceans of this hydrospher contains biological, chemical, physical and geological sources which are very important for living. Between these, biological sources are directly related to feedinz man, so it is very important. Increasing population of the world and difficulty in finding biological food from land, increase the importance of this biological sources. As on the land, in the water base of life is becoming of organic materials. By using activities of organismes in water to synthes the or ganic material from inorganic materials of water is called PRIMARY PRODUCTION. This is composed ' of organic material which comes from chemosynthes and photosynthetic activities of aquatic plants. On this process, water, carbondioxide, mainly nitrate, fosfate, silica and other nutrients composed of raw materials. Plant which has clörophyl synthesis complex organic materials from basic materials by using light energy. This is know as“BRUT PRIMARY PRODUCTION”. Some of organic materials which is made by plants is turned the organic state by the same plants during breathing. Remaining part is becoming plant tissue this is called“ NET PRIMARY PRODUCTION ”.