Psöriatik Artritte T helper 17 Sitokin profili ve klinik bulgularla ilişkisi
T Helper 17 Cytokine profile in psoriatic arthritis and their relations with clinical findings
- Tez No: 272892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER NURİ PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son dönemde interlökin-17 üreten, T helper-17 olarak adlandırılan yeni bir T hücresubgrubu olduğu ve otoimmun inflamatuvar hastalıkların gelişimindeki rolünün yanısırakemik döngüsünde osteoklast aktivasyonunun güçlü bir uyaranı olduğu gösterilmiştir.İnterlökin-17'ye ek olarak interlökin-22 ve interlökin-23'te T helper-17 hücrelerinin sitokinprofilinde önemli yer tutmaktadırlar. Bu çalışmada psöriatik artritte T helper-17 sitokinprofilinin klinik bulgularla ilişkisi belirlenmeye çalışıldı. Ayrıca T helper-17 sitokinlerinin, buhastalıktaki yeni kemik oluşumunu açıklaması bakımından değer taşıyacak olan, receptoraktivatör nükleer faktör kappa beta ligandı ve Wingless yolağı inhibitörü Dickkopf-1 ile deilişkisinin belirlenmesi amaçlandı.Çalışmada psöriatik artritli hastaları sağlıklı kontrol grubu yanında pozitif kontrolgrubu olarak sadece psöriazisi olan artriti olmayan hastalarla da karşılaştırdık. Psöriatik artritlive psöriazisli hastaların klinik ve labaratuvar özellikleri kaydedildi. Tüm hastalarda ve kontrolgrubunda Enzyme-linked immuno sorbent analiz yöntemi ile İnterlökin-17, İnterlökin-22,İnterlökin-23, Dickkopf-1 ve ?soluble? reseptor aktivatör nükleer faktör kappa beta ligandıdüzeyleri bakıldı.Çalışmamızda, interlökin-17, interlökin-22 ve interlökin-23 düzeylerinin psöriatikartrit grubunda psöriazis ve sağlıklı kontrol grubundan anlamlı düşük olduğunu saptadık. Bubulgu başlangıçtaki beklentimize ters olarak T helper-17 grubu sitokinlerin, psöriatik artrittebaskılandığını gösteren bir bulgudur.Çalışmamızda psöriatik artrit grubumuzda ?soluble? reseptor aktivatör nükleer faktörkappa beta ligandı düzeylerinin sağlıklı kontrol grubundan düşük olduğunu ayrıca psöriazisgrubunda da ?soluble? reseptor aktivatör nükleer faktör kappa beta ligandı düzeylerininanlamlı düşük olduğunu saptadık. Psöriatik artrit grubunda oligoartiküler hasta grubununfazla oluşu, bunlarda osteoliz bulguları ve dolayısıyla osteoklast aktivasyonunun düşükolması muhtemelen bu sonuca katkıda bulunmuş olabilir.Çalışmamızda psöriatik artrit grubunda Dickkopf-1 düzeylerinin hastalık patogeneziile ilişkili olmadığını gösterir biçimde psöriazis ve sağlıklı kontrol grubundan düşükolduğunu ve farkın anlamlı olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Lately, a new T cell subgroup named as T helper-17 which releases Interleukin-17 hasbeen identified and demonstrated to play a role in the development of autoimmuneinflammatory diseases as well as to stimulate the activation of osteoclasts within the bonecycle. Besides Interleukin-17, Interleukin-22 and Interleukin-23 are important components ofT helper-17 cells? cytokine profile. In this study, the relation of cytokine profile of T helper-17 with the clinical findings are aimed to be determined in psoriatic arthritis. Also, therelation of T helper 17 cytokines with ?soluble? receptor activator nuclear factor kappa betaligand which is important in the new bone formation and the Wingless pathway inhibitorDickkopf-1 are aimed to be evaluated.In this study, we compared the psoriatic arthritis patients with healthy controls as wellas with positive control groups as psöriazis patients with or without arthritis. The clinical andlaboratory findings of patients with psoriatic arthritis and psöriazis were recorded. The levelsof Interleukin-17, Interleukin-22, Interleukin-23, Dickkopf-1 and ?soluble? receptor activatorof nuclear factor kappa beta ligand were determined with enzyme linked immune sorbentanalysis method in all patients and control groups.In our study, the levels of Interleukin-17, Interleukin-22 and Interleukin-23 wereobserved to be significantly lower in psoriatic arthritis group than psöriazis and healthycontrol groups. This findings were controversial with our expectations in the beginning,suggesting that Thelper-17 group cytokines are suppressed in psoriatic arthritis.In our study, ?soluble? receptor activator nuclear factor kappa beta ligand levels ofpsoriatic arthritis were observed to be lower than psöriazis and healthy control groups. Theoligoarthritis group was larger in psoriatic arthritis which may probably contribute to thisresult since the findings of osteolysis and the osteoclast activation are observed to be lower inthis group.In our study, we demonstrated that Dickkopf-1 levels in psoriatic arthritis group werelower than both psöriazis and healthy control groups without significant difference suggestingthat Dickkopf-1 levels are not associated with disease pathogenesis.