Motor Nöron hastalarında Total Antioksidan kapasite ve Homosistein düzeyleri ile kognitif testler arasındaki ilişkinin araştırılması
The Relatıonshıp between total antioxidant capacity, Homocysteıne levels and cognıtıve test ın patıents wıth Motor Neuron dısease
  1. Tez No: 272904
  2. Yazar: SELAHATTİN KAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDA TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Motor nöron hastalığı, motor korteksi, beyin sapını ve spinal korddaki motor nöron hücrelerini etkileyen, etyolojisi belirsiz nörodejeneratif ve ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın ileri aşamalarında kognitif problemler gelişebilmektedir. Motor nöron hastalığı gelişimi ile homosistein düzeyleri ve total antioksidan kapasite arasındaki ilişki; kognitif bozukluk ile homosistein düzeyleri ve total antioksidan kapasite arasındaki ilişki bilinmektedir. Çalışmamızda motor nöron hastalarında kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi ve kognitif fonksiyonlarla homosistein ve total antioksidan kapasite arasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlandı. Çalışmaya motor nöron hastalığı tanısı alan 32 hasta ve 40 sağlıklı olgu dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunda homosistein, total antioksidan kapasite düzeylerine bakıldı, standardize mini mental test, saat çizme testi, Blessed oryantasyon bellek konsantrasyon testi, Benton yüz tanıma testi ve klinik demens derecelendirme ölçeği ile kognitif fonksiyonlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Motor neuron disease is a progressive disease which affects the motor cortex, brain stem, the motor neuron cells in the spinal cord and whose etiology is indefinite. Cognitive problems can occur in the advanced stages of the disease. The relationships between the homocysteine levels, antioxidant capacity and the progress of the motor neuron disease; between the homocysteine levels, antioxidant capacity and cognitive disorder are known. In our study, we aimed to evaluate the cognitive functions of motor neuron patients and to show the relationship between the homocysteine and total antioxidant capacities. 32 patients who received motor neuron disease diagnosis and 40 healthy people were included into the study. In the patient and control groups, homocysteine and total antioxidant capacities were checked, and cognitive functions were evaluated with standardised mini mental test, clock drawing test, Blessed orientation memory concentration test, Benton face identification test and clinical dementia gradation scale.