Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde izlenen kandidemi olgularının epidemiyolojik özellikleri ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Evaluation of epidemiology and risk factors of cases with candidemia at a tertiary-care hospital of Trakya University Medical Faculty
  1. Tez No: 272922
  2. Yazar: BAHAR YENİGÜN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KULOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kandidalar, kan kültüründen üretilen mikroorganizmalar içinde dördüncü sırada yer almakta ve önemli oranda morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Erişkin hastaların dahil edildiği bir yıllık dönemi kapsayan bu retrospektif vaka-kontrol çalışmasında, hastanemizin kandidemi ile ilgili epidemiyolojik verilerinin, kandidemi gelişimi ve mortalite ile ilişkili risk faktörlerinin ortaya çıkarılması amaçlandı.Bir yıllık sürede toplam 38 kandidemi epizotu görüldü ve kandidemi insidansı on binde 16.8 olarak belirlendi. En sık etkenler C. albicans (%55.2) ve. C. parapsilosis (%28.9) idi. En sık primer enfeksiyon kaynağı santral venöz kateter (%39) idi. Tek-değişkenli analizde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, santral venöz kateter kullanımı (odds oranı: 4.33; %95 güven aralığı: 1.63-11.47, p=0.003) ve hastanede yatış süresi (odds oranı: 0.97; %95 güven aralığı: 0.94-1.00, p=0.01) kandidemi gelişimi için risk faktörü olarak belirlendi. Çok-değişkenli logistik regresyon analizinde, sadece santral venöz kateter kullanımı (odds oranı: 2.90; %95 güven aralığı: 1.04-8.11, p=0.04) bağımsız risk faktörü saptandı.
Özet (Çeviri)
Candida species are currently the fourth most common cause of nosocomial bloodstream infections and are associated with a significant morbidity and mortality. The aim of this retrospective case-control study which included adult patients over a 1-year period was to determine the epidemiology of candidemia and to evaluate risk factors for the development of candidemia and mortality at a tertiary-care educational hospital.A total of 38 candidemia episodes were identified during the study period and the overall incidence was 16.8 per 10.000 hospital admissions. The most frequent isolates were Candida albicans (55.2%) and Candida parapsilosis (28.9%). The most common primary site of infection was central venous catheter (39%). In the univariate analysis, factors associated with an increased risk of candidemia compared with controls included presence of a central venous catheter (odds ratio [OR]: 4.33; 95% confidence interval [CI]: 1.63-11.47, p=0.003) and the length of hospitalization (OR: 0.97; CI: 0.94-1.00, p=0.01).