Solunum yetmezliği risk indekslerinin postoperatif yoğun bakım gereksinimi ve 30 günlük mortalite ile ilişkisi
Postoperative intensive care requirement and 30 days mortality relationship with risk indexes of respiration insufficiency
  1. Tez No: 272923
  2. Yazar: GÜLSÜM KAVALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE CAVİDAN ARAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda yaptığımız çalışmamızda olası postoperatif pulmoner komplikasyonları operasyon öncesi dönemde dikkate alarak, anestezi tekniğimizi belirlemeyi ve olası komplikasyonlara karşı alacağımız önlemleri saptamayı amaçladık. Bu amaçla kullanılan respiratuar yetmezlik risk indeksi ve postoperatif pnömoni risk indeksinin birbiri ile korelasyonunu kurarak postoperatif dönemde yoğun bakım gereksinimi olabileceği düşünülen hasta gruplarında etkinliklerini araştırdık.Etik Kurulu onayı ve olguların izinleri alındıktan sonra Ocak 2009-Aralık 2009 tarihleri arasında opere olan 3000 hasta çalışma kapsamına alındı. Çalışmaya abdominal aort anevrizması onarımı, üst batın, alt batın, torasik, boyun, beyin cerrahisi, periferik damar, ekstremite, dermatolojik ve kulak burun boğaz ameliyatı yapılan hastalar alındı. 18 yaşından küçük hastalar, göğüs ve kalp cerrahisi uygulanan hastalar çalışma dışında tutuldu. Çalışmaya alınan tüm hastalar, operasyon öncesi anestezi polikliniğimizde ve operasyon öncesi gece serviste preoperatif olarak değerlendirildi. Hastaların preoperatif dönemde respiratuar yetmezlik risk indeksi ve postoperatif pnömoni risk indeksi skorları puanlanarak hesaplandı. Daha sonra hastalar postoperatif yoğun bakım gereksinimi olanlar ve olmayanlar olarak 2 gruba ayrıldı. İki grubun klinik ve demografik özellikleri karşılaştırıldı. Yoğun bakım gereksinimi üzerine etkili olabilecek faktörler çok değişkenli regresyon analizi ile araştırıldı. Daha sonra respiratuar yetmezlik risk indeksi ve postoperatif pnömoni risk indeksinin postoperatif yoğun bakım gereksinimi saptamada spesifite ve sensitivitesi hesaplandı. Hastalar postoperatif 30 gün içinde mortal olanlar ve olmayanlar olarak 2 gruba ayrıldı ve klinik ve demografik özellikleri karşılaştırıldı. Postoperatif 30 gün içinde mortalite üzerine etkili olabilecek faktörler çok değişkenli regresyon analizi ile araştırıldı. Ayrıca respiratuar yetmezlik risk indeksi ve postoperatif pnömoni risk indekslerinin postoperatif 30 günlük mortaliteyi saptamada spesifitite ve sensivititesi hesaplandı.
Özet (Çeviri)
At Trakya University Medicine Faculty Anesthesiology and Reanimation depertment, we tired to find out postoperative pulmonary complications before operation, to modify our anesthesia technique and device the complications. For this we built a correlations between respiratory insufficiency risk index and postoperative pneumonia risk index, then we aimed to find out the effect on patients who needs postoperative intensive care unit after the operation.After having the permissions from ethic committee and patients, between January 2009 and December 2009, 3000 patients are enrolled to our study. Patients who had abdominal aortic anevrysm, upper abdomen, lovver abdomen, thoracic, throat (neck), brain surgery, peripheral vessel, extremity, dermatology, ear, nose and throat operations are included. Patients younger than 18 years and patients who are planned for a cardiothoracic surgery are excluded from the study. All of the patients in our study. All the patients in our study are evoluated in anesthesia polyclinic and in their own clinic at night. We calculated respiration insufficiency risk index and postoperative pneumonia risk index scores preoperatively. Then the patients are divided into two groups according to the need of intensive care. Variability regression analysis was made for the factors that can effect intensive care requirement. Then, we found out specifity and sensitivity rates of respiratory insufficiency risk index and postoperative pneumonia risk index on intensive care requirement. Patients are divided into two groups according to the variability in the postoperative 30 days period. We compared the clinic and demographic features of both groups. Variability regresion analysis was made for the factors that can effect postoperative 30 days mortality. Also we computed sensivity and spesifity of respiration insufficiency risk index and postoperative pneumonia risk index at postoperative 30 days mortality.