Malign over tümörlerinde metastatik potansiyelin biobelirteçler ile araştırılması
Biomarkers in metastatic potential the advanced ovarian cancer
  1. Tez No: 272925
  2. Yazar: NEBAHAT KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN VAROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Biz çalışmamızda evre III ve IV over kanserleri hastalarda önemli bir belirteç olan Ca-125 ile birlikte Angiopoietin-1 ve Angiopoietin-2 düzeylerini karşılaştırmayı düşündük. Angiopoietin-1 ve Angiopoietin-2 angiogenezde rol aldığına ve dolayısıyla neovaskülarizasyonda ve metastaz oluşumunda etkili olabileceğine göre kandaki artışının Ca-125 gibi hastalığın progresyonunu ve prognozunu göstermede başarılı bir belirteç olabileceği hipotezi ile bu çalışmaya başladık.Kasım 2006 ile Ekim 2010 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı Kliniği'nde over kanseri tanısı ile opere edilen, evre III ve IV olduğu saptanan 47 hasta araştırma kapsamına alınarak prospektif olarak incelendi. Hastalığın prognozunda Angiopoietin-1 ve Angiopoietin-2'nin ilişkisi, bunların Ca-125 ile korelasyonu araştırıldı.Nüks ya da metastaz gelişen ve gelişmeyen hastaların ve nüks gelişen hastaların nükslü ve nükssüz dönemlerine ait kan sonuçları karşılaştırıldığında Angiopoietin-1 ve Angiopoietin-2 düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Nüks gelişen ve gelişmeyen hastaların Ca-125 düzeyleri arasında da anlamlı fark saptanmadı. Nüks gelişen hastaların nüks dönemlerinde Ca-125'in nükssüz dönemlerine göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı. Angiopoietin-2 seviyesinin lenf nodu tutulumu olanlarda Angiopoietin-1'den daha yüksek olduğu saptandı. Angiopoietin-1 ve Angiopoietin-2'nin nüks Ca-125 ile birlikte veya öncesinde artışa geçtiğini, kemoterapiye cevap olarak da azaldığını saptadık. Ayrıca ?taxol? bazlı kemoterapiye daha kısa sürede ve daha iyi cevap verdiğini gördük. Ölen ve hayatta kalan hastaların değerleri karşılaştırıldığında Ca-125 ve Angiopoietin-2 değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark izlenirken Angiopoietin-1 değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Tüm hastaların değerleri karşılaştırıldığında Ca-125 ile Angiopoietin-1 arasında ve Angiopoietin-1 ile Angiopoietin-2 arasında korelasyon olduğunu, Ca-125 ile Angiopoietin-2 arasında korelasyon olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
In this study, we suggested to compare Angiopoietin-1 and Angiopoietin-2 levels with Ca-125 which is an important marker in last stage over carcinoma patients. Angiopoietin-1 and Angiopoietin-2 are common mediators in angiogenesis, so we built the hypothesis to find a correlation with progression and prognosis of the illness with their blood levels like Ca-125.Fortyseven patients with stage 3-4 ovarian carcinoma patients prospectively evaluated at Trakya University Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology Clinic between November 2006 to October 2010. All patients examined and operated in the same clinic. Angiopoietin-1 and Angiopoietin-2 levels and their correlation with Ca-125 investigated in the prognosis of last stage over carcinomas.There was no significant difference in the Angiopoietin-1and Angiopoietin-2 blood levels in the recurrence groups pre and post recurrence period and patients with and without metastasis. Also no Ca-125 level difference was found with patients with or without recurrence. In the recurrence groups postrecurrence period Ca-125 levels were significantly higher than prerecurrence period. Angiopoietin-2 levels was found higher than Angiopoietin-1 levels in the patients with positive lymph nodes. But we determined its levels increased before or with recurrence or metastasis with Ca-125 and decreased with chemotherapy. Furthermore the response is faster and better with taxol based chemotherapy. Significant difference was found between Ca-125 and Angiopoietin-2 levels in death and alive patients, but no significant difference with Ca-125 and Angiopoietin-1 was found in the same groups. In the comparison of all patients there was a correlation between Ca-125 and Angiopoietin-1 and there was not a correlation between Ca-125 and Angiopoietin-2.