Alkol bağımlılarında alkol çekilmesi tedavi sürecinde asimetrik dimetilarjinin düzeyi değerlendirilmesi
Serum asymmetric dimethylarginine levels in alcohol dependent patients during withdrawal period
  1. Tez No: 272926
  2. Yazar: FİRDES SONNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Alkol bağımlılığı, beden ve ruh sağlığını, aile, sosyal ve iş uyumunu bozacak derecede fazla ve tekrarlayıcı biçimde alkollü içki içme, alkol alma isteğini ve davranışını kontrol edememe ve durduramama ile belirli bir bozukluktur.Alkol çekilmesi tedavi sürecinde birçok nörotransmiter, nöropeptid ve hormon siste-minin etkileşimi göz önüne alınarak deneysel, klinik ve genetik araştırmalar yapılmıştır. Bu dönemdeki biyolojik değişiklikleri araştırmak, hem alkol bağımlılığının nasıl geliştiği hakkında önemli bilgiler vermekte, hem de çekilme döneminin ve çekilmeden sonra yinelemelerin önlenmesinde yeni tedavi yöntemlerinin gelişmesini sağlamaktadır.Yakın zamanda yürütülen çalışmalarda nitrik oksidin alkol bağımlılığında önemli bir görev üstlenebileceği gösterilmiş. Nitrik oksit sentez inhibitörlerinin alkol çekilmesini düzen-leyerek çekilmenin birçok bulgusunu hafiflettiği gösterilmiş. Asimetrik dimetilarjinin, nitrik oksid sentazın endojen inhibitörüdür ve alkol çekilmesinin patofizyolojisinde rol oynayabile-ceğini düşündük ve çalışmamızda, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı?Dördüncü Baskı tanı ölçütlerine göre alkol bağımlılığı tanısı konan 20 hastada alkol çekilme sürecinde, serum Asimetrik dimetilarjinin düzeyi ölçümü yapıldı ve eş zamanlı olarak alkol yoksunlukları alkol yoksunluğunu değerlendirme ölçeği ile değerlendirilerek karşılaştırıldı.Alkol çekilmesi sürecinde, serum asimetrik dimetilarjinin düzeylerinde istatistiksel olarak değişiklik saptanmadı, fakat hastaların günlük kullandıkları alkol miktarı ile asimetrik dimetilarjinin düzeyleri arasında negatif bir korelasyon saptandı.Alkol çekilmesi tedavi sürecinde asimetrik dimetilarjininin rolünün belirlenebilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Alcohol dependence is characterized by drinking alcoholic beverages at a level that interferes with physical health, mental health, and social, family or job responsibilities and impaired control over drinking, preoccupation with the alcohol and use of alcohol despite adverse consequences.Considering several neurotransmitter and neuropeptid and hormonal system interaction, experimental, clinical and genetical research were made during the rehabilitation time. During this time researching biological changes gives critical information about how the alcohol addictions develops at the same time it helps the prevention of the reactivation and develop the new treatment methods during and after alcohol withdrawal.Recent studies indicate that nitric oxide may play an important role in alcohol dependence. Inhibitors of nitric oxide synthase modulate withdrawal from alcohol, diminishing many signs of withdrawal. Asymmetrical dimethylarginine is an endogenous inhibitor of nitric oxide synthase and asymmetrical dimethylarginine may play a role in the pathophysiology of alcohol withdrawal. During alcohol withdrawal, twenty patients diagnosed as Alcohol dependent according to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-Fourth Edition, serum asymmetric dimethylarginine levels were measured using the high performance liquid chromotography method and matched with clinical institude withdrawal scale for alcohol scores.There was no statistical change in the level of asymmetrical dimethylarginine during alcohol withdrawal but there was a negative correlation between asymmetrical dimethylarginine levels and the amount of alcohol intake.Extensive researches are necessary to determine the role of asymmetrical dimethylarginine during alcohol withdrawal.