Edirne ili merkezinde yaşayan 18 yaş üstü popülasyonda ortostatik özellikli baş ağrısı prevalansı
The prevalance of ortostatic headache over 18 years of age in edirne
- Tez No: 272934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Nöroloji, Family Medicine, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Aile hekimlerinin toplumda en sık karşılaştığı sağlık sorunlarının ilk sıralarında yeralan baş ağrısı tiplerinden biri de ortostatik özellikli baş ağrısıdır. Uluslararası ve ulusaldüzeyde ortostatik özellikli baş ağrısı hakkında yapılmış toplum kaynaklı çalışmalaryetersizdir. Bundan dolayı Edirne?de yaşayan 18 yaş üstü popülasyonda ortostatik baş ağrısıprevalansını saptamak amacıyla bir saha çalışması planladık.Bu araştırma, Edirne şehir merkezindeki 18 yaş üzerindeki popülasyonda intrakraniyalhipotansiyon prevalansının belirlenmesi amacıyla 1810 (909 erkek, 901 kadın) katılımcıüzerinde yapılmış tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
One of the distinctive diagnoses of headache which is seen as a common healthproblem by family physicians in society is orthostatic headache. International and nationalsociety-oriented studies on orthostatic headache are inadequate. Therefore, we planned afield work with the purpose of determining orthostatic headache prevalence in populationabove the age of 18 living in Edirne city.This research is a descriptive and cross-sectional study made on 1810 participants(909 men, 901 women) with the purpose of determining the orthostatic headache prevalencein population above the age of 18 and living in Edirne city centre.