Hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan tek taraflı üreter obstrüksiyonu oluşturulmuş sıçanlarda nitrik oksitin rolü
The role of nitric oxide, in rats with unilateral ureteral obstruction treated with hyperbaric oxygen
  1. Tez No: 272933
  2. Yazar: ZAFER DÖRTDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT NUSRET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan, tek taraflı üreter obstrüksiyonu ile istenen hidronefroz modeli oluşturularak sıçanlarda nitrik oksitin rolünün immunohistokimyasal, histopatolojik ve biyokimyasal parametrelerle değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 50 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı ve 5 grup oluşturuldu. Grup 1'deki deneklerin sol üreteri bağlanmadan mobilize edildi. Grup 2, Grup 3, Grup 4 ve Grup 5'teki deneklere standart hidronefroz modeli cerrahi yöntem olan sol üreterin 4/0 serbest ipek ile bağlanması ile oluşturuldu. Grup 1, Grup 3, Grup 4 ve Grup 5'te bulunan deneklere 21 gün hiperbarik oksijen tedavisi uygulandı. Grup 4'deki deneklere 10 g/l arjinin içme suyuna katılarak verildi. Grup 5'teki deneklere 21 gün, 20 mg/kg/doz ?s-methylisothiourea? intramuskuler yapıldı. Çalışma sonunda tüm denekler sakrifiye edildi. Böbrek dokusunun genel özelliklerini ortaya koyabilmek amacıyla alınan kesitler hematoksilen-eozin ile boyanarak histopatolojik değerlendirme yapıldı. Böbrek dokularından elde edilen kesitler immunohistokimyasal inceleme için boyandı ve sonuçlar semikantitatif olarak değerlendirildi. Dokuda malonildialdehid düzeyi ölçüldü. Hiperbarik oksijen tedavisi; histopatolojik parametreler üzerinde farklılık yapmaz iken indüklenebilir nitrik oksit sentaz pozitif hücrelerin ve nükleer faktör kappa B immünreaktivitesinin belirgin azalmasını sağlamıştır. Arjinin nükleer faktör kappa B immünreaktivitesini etkilemedi ancak indüklenebilir nitrik oksit sentaz pozitif hücreleri artırdı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the role of nitric oxide in relation to immunohistochemical, histological and biochemical parameters in rats with unilateral ureteral obstruction by creating the model of hydronephrosis that receving hyperbaric oxygen therapy. 50 Wistar Albino rats were examined by dividing into 5 groups in this study. The left ureters of subjects in the group 1 were mobilized without ligating. The standard model of hydronephrosis, that carried out by the surgical method of left ureter ligation with 4 - 0 silk, performed in the subjects of Group 2, Group 3, Group 4 and Group 5. The subjects in the Group 1, Group 3, Group 4, and Group 5 underwent hyperbaric oxygen therapy for 21 days. 10 g/l arginine administered in the subjects of Group 4 by participating in drinking water. 20 mg/kg/dose, intramuscular“s-methylisothiourea”infused to the subjects in the Group 5 for 21 days. All subjects were killed at the end of the study. Renal tissue sections stained with hematoxylin-eosin were taken in order to reveal the general features of histopathological evaluation. Kidney tissues were stained for immunohistochemistry and the results obtained from the cross-sections were evaluated semiquantitatively. Malondialdehyde levels of tissue samples were measured. Hyperbaric oxygen therapy has decreased the number of inducible nitric oxide synthase positive cells and reduced nuclear factor kappa B immunoreactivity significantly whereas it hasn?t changed histopathological parameters.