Allerjik rinit ve astım birlikteliğinde nazal mukozal yanıtta dendritik hücrenin rolü
The role of dendritic cell in the nasal mucosal response inthe coexistence of allergic rhinitis and asthma
  1. Tez No: 272950
  2. Yazar: OZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
?Birleşik hava yolu? kavramınının ortaya çıkışında lokal ve sistemik bir çok farklı mekanizma öne sürülmüştür. Hem astım hem de alerjik rinitin (AR) ortaya çıkışında ortak allerjik tetikleyiciler rol oynar. Bu antijenleri sunmakla görevli olan dendritik hücreler (DH) Th2 polarizasyonunu tetikler. Doğal immün sistemdeki antijen sunma etkileri yanında DH'ler salgıladıkları sitokinler aracılığı ile yangının ortaya çıktığı bölgeye göç eden efektör hücreleri etkileyerek yangının tipinin belirlenmesinde rol oynarlar.Bu çalışmanın amacı, sadece astımı, sadece AR'i ve astımla birlikte AR'i olan çocuklarda nazal lavaj sıvısında interlökin (IL)-1, IL-4, IL-6,IL-10, IL-13, IL25, İnterferon ? (IFN?) ve transforming growth faktör-ß (TGF-ß) düzeylerinin ölçülmesi ve alerjisi olmayan çocuklarla karşılaştırılması yolu ile ?birleşik hava yolu? kavramı immünpatogenezinde DH fonksiyonlarının belirlenmesidir.Çalışmaya 5-17 yaşları arasında olan 80 çocuk alındı ve nonatopik kontrol, atopik astım, AR ve astımla AR birlikteliği olan grup olmak üzere dört grupta incelendi. Çalışmaya alınan tüm hastaların yaş ve cinsiyetleri klinik bulgularının ağırlığı ve bu belirtilerin başlangıç yaşı kaydedildi. Tüm çocuklara nazal lavaj uygulandı ve nazal lavaj örneklerinde IL-1, IL-4, IL-6, IL-10, IL-13, IL-25, IFN?, ve TGF-ß düzeyleri ölçüldü.Çalışmaya alınan çocukların (39 erkek, 41 kız) yaş ortalaması 10.0 ± 2.9 yıldı. Gruplar arasında IL-1 düzeyleri anlamlı farklılık göstermedi (p=0.379). Benzer şekilde IL-6, IL-10 ve IL-13 düzeyleri de gruplar arasında benzer bulundu (sırası ile p=0.748, p=0.126, p=0.249). Ancak IL-25 düzeyi, astım grubunda en düşükken kontrol grubunda en yüksek düzeylerde olduğu görüldü (p=0.028). Bunun tersine IFN? düzeyleri astım grubunda 27.8 ± 16.4 pg/mL en yüksek saptanırken, astımla AR birlikteliği olan grupta en düşük olduğu görüldü (p=0.009). TGFß düzeyleri gruplar arasında istatistiksel olarak farklılık göstermediÇalışmamızda saptanmış olan IL-25 sonuçları, DH'lerin bu sitokin reseptörlerini arttırmak aracılığı ile Th2 yanıtını uyarmalarının kliniği önemli ölçüde etkilediğini düşündürmektedir. IL-25'e verilen yanıt allerjik yangının belirleyicisi olabilir ve allerjik olmayan çocuklarda IL-25 düzeylerindeki yüksekliğe karşın IL-4 ve IL-13 artışının olmayışı IL-25'e yanıtsızlığa bağlanabilir. Bununla birlikte Th1 tipi yanıtın göstergesi olan IFN?' nın astımla ARK birlikteliği olan çocuklarda yüksek düzeylerde saptanması her iki hastalığın tek başına olduğu duruma göre Th1 yanıtın daha da baskılanmış olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Many different local and systemic mechanisms have been blamed in the pathogenesis of ?united airways? concept. Common allergic triggers play role in development of both asthma and allergic rhinitis (AR) Dendritic cells (DC) that present these antigens trigger Th2 polarization. Besides their role in antigen presentation in innate immune system, DCs also influence the effector cells that migrate to the area of inflammation via the cytokines they secrete therefore determine the type of inflammation.The aim of this study was to determine the function of DCs in the immunopathogenesis of the ?united airways? concept via measuring levels of interleukin (IL)-1, IL-4, IL-6,IL-10, IL-13, IL25, interferon? (IFN?) and transforming growth faktör-ß (TGF-ß) in nasal lavaj fluid of children with only asthma, only AR and both asthma and AR and comparing these with the ones in nonallergic children.Eighty children aged between 5-17 years were enrolled in the study and evaluated in four groups as nonatopic control, atopic asthma, AR and asthma with AR. Age, gender, clinical severity and the age at initiation of these findings were recorded. Nasal lavage was performed in all children and levels of IL-1, IL-4, IL-6, IL-10, IL-13, IL-25, IFN? and TGF-ß were measured in nasal lavage fluids.Mean age of the children (39 male, 41 female) enrolled in the study was 10.0 ± 2.9 years. Levels of IL-1 were not different between the groups (p=0.379). Likewise, levels of IL-6, IL-10 ve IL-13 were similar between the groups (p=0.748, p=0.126, p=0.249 respectively). However, it was detected that levels of IL-25 were lowest in the asthma group but highest in the control group (p=0.028). On the contrary, IFN? levels were highest in the asthma group with 27.8 ± 16.4 pg/mL while lowest in the asthma with AR group (p=0.009). TGFß levels did not demonstrate a statistically significant differnece between the groups.Levels of IL-25 detected in our study might indicate that stimulation of Th2 response via upregulation of this cytokines? receptors by the DCs influence clinical outcome. Response to IL-25 might be the determinent of allergic inflammation and absence of an increase in IL-4 or IL-13 levels despite high IL-25 levels might be attributed to lack of response to IL-25. Moreover, high levels of IFN? in children with coexistent asthma and AR might be due to a more depressed Th1 response compared to the cases with either disease alone.