Eksitatör-inhibitör aminoasitlerin, leptin ve kispeptin düzeylerinin uyku profili ile değerlendirilmesi ve püberte prekoks gelişimi üzerine etkisinin araştırılması
Evaluation of serum levels of excitatory-inhibitory amino acids, leptin and kisspeptins using sleep profile and effects on development of puberty
  1. Tez No: 272951
  2. Yazar: PINAR YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğine başvuran püberte prekoks ve prematür telarş olgularının sağlıklı kontrol grubu ile kispeptin, leptin, prolaktin, eksitatör ve inhibitör aminoasitler açısından karşılaştırılması, serum kispeptin, leptin, prolaktin ve eksitatöt-inhibitör aminoasitlerin püberte gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması.Metod: 2009- 2010 tarihleri arasında Çocuk Endokrinoloi polikliniğine meme gelişimi yakınmasıyla başvuran toplam 39 kız hasta fizik bakı, bazal FSH, LH, östradiol düzeyleri, sol el bilek grafisi ve pelvik USG ile değerlendirildi. Hastalara püberte prekoks-prematür telarş ayrımı yapılması açısından LHRH testi uygulandı. Testin sonucuna göre 22 hasta prematür telarş, 17 hasta püberte prekoks hasta grubunu oluşturmak için çalışmaya dahil edildi. Hasta Çocuk polikliniğine diğer yakınmalar ile başvuran aynı yaş grubunuda, pübertesi başlamamış toplam 19 kız hasta kontrol grubu oluşturmak için çalışmaya dahil edildi. Hastalara REM dönemlerinin saptanabilmesi ve uykunun pübertal gelişim üzerine etkilerinin değerlendirilmesi için polisomnografi uygulandı. REM dönemlerinde hastalardan venöz kan örnekleri alınarak noktürnal serum kispeptin, leptin, prolaktin, GABA ve glutamat düzeyleri değerlendirildi.Bulgular: Kontrol grubunu oluşturan hastaların yaş ortalaması 8,25 ± 1,06, prematür telarş grubunun yaş ortalaması 6,99 ± 1,14, püberte prekoks grubunun yaş ortalaması ise 7,93 ± 0,77 olarak saptanmıştır. Hasta grupları ve kontrol grubu, antropometrik özellikleri açısından karşılaştırıldığında boy, boy SDS, VKİ, VKİ SDS, VKİ persantili ve boya uyan ağırlık değerleri arasında farklılık saptanmamıştır. Püberte prekoks grubunun bazal FSH ve LH değerleri diğer gruplarla karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (sırasıyla, p=0,006 ve p=0,029).
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of precocious puberty and premature telarch cases admitted to Celal Bayar University, School of Medicine, Pediatric endocrinology clinic, with healthy, control, children regarding kispeptin, leptin, prolactin, inhibitor aminoacid levels; evaluation of effects of serum kispeptin, leptin, prolactin, and excitatory-inhibitory aminoacids on development of puberty.Method: Between 2009 and 2010, 39 girl patients, admitted to pediatric endocrinology clinic, with early breast development, has been evaluated by physical examinaton, basal FSH, LH, estradiol, radiography of left hand and wrist, and pelvic ultrasonography. LHRH test was performed to patients for differentiation of precocious puberty and premature telarch. Depending on the results of the test 22 patient, as premature telarch, and 17 patients, as precocious puberty, was included in the study. 19 age- matched, pre-pubertal girls, admitted to general pediatric clinic with other complaints, was included in study as control group. Polysomnography was carried out to patients for detection of REM periods and evaluation of effects of sleep on pubertal development. During REM periods venous blood samples were collected and levels of kispeptin, serum kispeptin, leptin, prolactin, GABA and glutamate were assessed.Results: Mean age of control, premature telarch and precocious puberty groups were 8,25 ± 1,06, 6,99 ± 1,14 and 7,93 ± 0,77 years,respectively. There was no difference regarding anthropometric parameters such as height, height SDS, BMI, BMI SDS, BMI percentile, and height-for-weight values between control and patient groups. Basal FSH and LH levels in precocious puberty group were significantly higher compared to other two groups (p=0,006 and p=0,029, respectively ).