Respiratuar Distresli olgularda böbrek yetmezliğinin erken belirteci olarak idrarda Kidney injury molecule-1'in rolü
Role of urine Kidney injury molecule-1 as an early predictor of acute renal failure in newborns with respiratory distress syndrome
  1. Tez No: 272962
  2. Yazar: GÜRKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek yetmezliği (ABY) yenidoğan döneminde sık karşılaşılan bir problemdir. Yenidoğan döneminde ABY en sık hipoksi ve hipovolemi gibi prerenal sorunlara bağlı olarak gelişir. Son yıllarda renal perfüzyonda azalmaya bağlı olarak parankim hasarı ile birlikte ya da parankim hasarı olmaksızın gelişen böbrek yetmezliği ?vazomotor nefropati? (VMN) terimi ile anılmaktadır. Morbidite ve mortalite açısından yenidoğanlarda önemli olan ABY'nin tanısında ve takibinde halen kullanılmakta olan kreatininin glomerüler filtrasyon hızını tam olarak yansıtmaması ve böbrek hasarını erken dönemde belirleyememesi nedeni ile son yıllarda akut böbrek yetmezliğini gösteren Neutrophil Gelatinase Assosiate Lipocaline, sistatin C, İnterlökin 18 ve Kidney injury molecule-1 gibi erken belirteçler değerlendirilmeye başlanılmıştır.Bu çalışmada, respiratura distres sendromlu (RDS) bebeklerde Kim-1'in böbrek hasarını erken dönemde belirlemesindeki rolünün araştırılması amaçlandı.Metod: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan 48 prematüre bebek alındı. Hastalar üç gruba ayrıldı;Grup I: Sağlıklı prematürelerGrup II: RDS'si olup VMN'si olmayan hastalarGrup III: RDS'si olup VMN'si olan hastalarHastaların klinik, laboratuar özellikleri, postnatal komplikasyonları kaydedildi. 1., 3. ve 7. günlerde kan kreatinin ve idrar Kim-1 düzeyleri ELİSA ile ölçüldü. İstatistiksel analizler SPSS for Windows© 15.0? (Statistical Program in Social Sciences) programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Acute renal failure (ARF) is a common problem in newborns. ARF during neonatal period mostly develops due to prerenal problems like hypoxia and hypovolemia. Recently, renal failure because of a decrease in renal perfusion with or without parenchymal injury is referred to ?vasomotor nephropathy? (VMN). In the diagnosis of ARF, which is very important in terms of mortality and morbidity in newborns, creatinin is currently used but since it can not reflect glomerular filtration rate accurately and demonstrate renal injury in early stages, early indicators of ARF like Neutrophil Gelatinase Assosiate Lipocaline, cyctatin C, Interleukine 18 and Kidney injury molecule-1 NGAL are being evaluated recently. In this study, it is aimed to evaluate the role of Kim- 1 in early determination of renal injury in babies with RDS.Method: Forty eight premature babies hospitalized in Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Neonatal Intensive Care Unit were included in the study. Patients are divided into 3 groups;Group I: Healthy premature babiesGroup II: Patients with Respiratory distress syndrome (RDS) but without VMNGroup III: Patients with RDS and VMNClinical and laboratory features of the patients and postnatal complications are recorded. Urine Kim-1 and blood creatinin levels are measured with ELISA on 1st, 3rd and 7th days. SPSS for Windows© 15.0 program was used to evaluation of variables. p value less than 0.05 accepted as significant.Results: In the present study, we found no correlation between Kim-1 levels and gestational age, birth weight, scores for Clinical risk index for babies (CRIB) and hypotension. Kim-1 levels in healthy premature newborns were low but detectable. While Kim-1 levels in patients with VMN on 1st day were higher than healthy premature newborns and patients without renal failure; in this group, a significant increase in Kim-1 levels on 3rd day and a significant decrease on 7th day in survivors were detected (p=0.015, p=0.005 respectively). An increase in creatinine levels on 3rd day was also detected in patients who had RDS and high Kim-1 levels on 1st day (r=0.388, p=0.016). The increase in Kim-1 levels on 3rd day relative to 1st day had been shown to have predictive value in indicating renal failure. The sensitivity and specificity of Kim-1 were found to be 73.3% and 76.9% respectively when there was an increase of 5ng/ml/mg creatinine in 3rd day compared to 1st day. VMN was more common in infants who died than those survived (?2: 5.693, p=0.017). It was determined that Kim-1 level on 7th day was an independent risk factor for mortality.Conclusion: Monitoring urine Kim-1 levels is a parameter which can be used for early diagnosis and follow up of renal failure in premature newborns with RDS. Postnatal daily urinary monitoring of Kim-1 levels may guide the evaluation of renal damage, fluid therapy, nonsteroidal anti-inflammatory drug management and nephrotoxic drug dosages like aminoglycosides in patients.