Diabetes mellitus tip 2 ve hipertrigliseridemisi olan metabolik sendromlu hastalarda APO A5 ve APO C3 gen polimorfizmlerinin değerlendirilmesi
The evalation of APO A5 and APO C3 gene polymorphisims in patients with metabolic syndrome who have diabetes mellitus and hypertriglyceridemia
- Tez No: 272963
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde rol alan, insülin direnci, obezite, dislipidemi, hipertansiyon gibi risk faktörlerinin bir arada bulunduğu bir hastalıktır. Ülkemizde ve tüm dünyada morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenidir. Metabolik sendrom bileşenleri tip 2 diabetes mellitus ve kardiyovasküler hastalıklar için kuvvetli birer risk faktörleri olma yanında; kolesterol safra kesesi taşları, uyku- apne sendromu, kadında polikistik over sendromu, erkekte hipogonadizm, yağlı karaciğer ve bazı kanser tipleri gibi ilave komplikasyonların gelişimine de sebep olabilir.Metabolik sendromun gelişmesinde sedanter yaşam biçimi, fazla kalorili diyet gibi faktörlerin yanında genetik faktörler de önemli bir rol oynar. Son zamanlarda yapılan çalışmalar Apo A5 ve Apo C3 polimorfizmlerinin metabolik sendrom üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.Bu çalışmamızda Apo A5 ve Apo C3 polimorfizmleri ile metabolik sendrom ilişkisi araştırıldı. Apo A5 geninde c.56C>G, c.553G>T, Apo C3 geninde ise -482C>T ve Sstl polimorfizmleri incelendi. Çalışmaya 103 metabolik sendromlu ve 70 sağlıklı kişi olmak üzere toplam 173 kişi alındı. Metabolik sendromlu (MS) grubun % 27,2'si erkek, % 72,8'si kadın, kontrol grubunun ise % 28,6'sı erkek, % 71,4'ü kadındı. Çalışmamızdaki metabolik sendromlu grupta hastaların yaşı 24 ile 80 arasında, kontrol grubunda ise 19 ile 73 yaş arasındaydı.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a disease of combination of risk factors such as insulin resistance, obesity, dyslipidemia, and hypertension. It is an important cause of morbidity and mortality in our country and worldwide. Besides being strong risk factors for type II diabetes mellitus and cardiovascular disease; metabolic syndrome components may also cause additional complications like cholesterol stone of gallbladder, sleep-apnea syndrome, policystic ovarian syndrome in women, hypogonadism in men, fatty liver and some types of cancer.Besides the factors like sedentary lifestyle and more calorie diet, genetic factors also have an important role in the development of metabolic syndrome. Recent studies have shown that Apo A5 and Apo C3 polymorphisms are effective in metabolic syndrome.In this study; Apo A5 and Apo C3 polymorphisms in patients with diabetes mellitus and hypertriglyceridemia who have metabolic syndrome were evaluated. C.56C>G and C.553G>T in Apo A5 gene, -482C>T and Sstl polymorphisms in Apo C3 gene were examined. 173 patients were included in the study: 103 patients with metabolic syndrome and 70 healthy controls. While the group of metabolic syndrome (MS) consisted of 27.2 % male and 72.8 % female; control group contained 28.6 % male and 71.4 % female. In the study; range of age was 24-80 year in the metabolic syndrome group and 19-73 year in the control group.