Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda serum 25-hidroksi vitamin D düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum 25-hydroxy vitamin D levels in patients with diabetes mellitus type 2
  1. Tez No: 272974
  2. Yazar: NURDAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Vücutta sentezlenen ve bir hormon olarak kabul edilen vitamin D'nin bir çok dokuda vitamin D reseptörlerinin (VDR) bulunması ile vücutta kalsiyum dengesi ve kemik metabolizması dışında bir çok fonksiyonu olduğu belirlenmiştir. Pankreatik beta hücrelerinde VDR'nin tesbit edilmesi, araştırmacıları D vitaminin diyabetes mellitusla (DM) ilişkisini araştırmaya yönlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D, is considered as a hormone and synthesized in the body. By the presence of vitamin D receptors (VDR) on various tissue types, it has a lot of functions in the body beside of calcium balance and bone metabolism. Detection of the presence of VDR in pancreatic beta cells, directed the researchers to research the relationship of vitamin D with diabetes mellitus (DM). As a result of these studies it was showed that adults with higher levels of vitamin D and calcium reported to have lower risk of developing type 2 DM compare to adults with low levels vitamin D and calcium.In our study we aimed to determine; the level vitamin D of control and DM patients, to determine does vitamin D deficiency poses the risk of DM and, the relationship between vitamin D levels and HbA1c.