Akut miyokard infarktüslü hastalarda standart reperfüzyon tedavisine ek olarak uygulanan artan klopidogrel yükleme dozlarının reperfüzyon ve HS-CRP üzerine olan etkisi
In addition to standart treatment of reperfusion, effect of application of increasing loading doases of clopidogrel on reperfusion and HS-CRP in patients with acute myocardial infarction
  1. Tez No: 272982
  2. Yazar: HATİCE SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) ve onun bir alt grubu olan akut ST yükselmeli miyokard infarktüsü (ASTYMI), tüm dünyada ve ülkemizde ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Akut myokard infarktüsü (AMI) sonrası myokardiyal nekrozun yaygınlığı, ölüm ve kötü prognozun temel nedenlerinden biridir. Bu nedenledir ki, reperfüzyonun sağlanmasında kullanılan trombolitikler, perkutan girişim, cerrahi yöntemler ve trombolitik dışı ilaç tedavileri büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla kullanım ve ulaşım kolaylığı göz önünde bulundurulduğunda en sık fibrinolitik tedavi uygulanır. Bununla birlikte klavuzlar, adjuvan tedavi olarak antitrombotik tedavi ajanlarını, kullanılması zorunlu tedavi seçeneği arasına sokmuşlardır. Reperfüzyonun sağlanmasında önemli yer tutan antitrombositer tedavi ajanlarından biri ise klopidogreldir. Klopidogrel, karaciğerde aktif metabolitine dönüşen, AMI' dan sorumlu patolojik süreçte önemli bir yeri olan adenozin difosfat (ADP) ile indüklenmiş trombosit aktivasyon ve agregasyonunu inhibe eden, kanama zamanını uzatan ve kan vizkositesini azaltan bir ön ilaçtır. Bu noktadan hareketle, klopidogrelin antitrombotik etkisinin konu edildiği çalışmalarda antiinflamatuvar etkinliğinin olup olmadığı da araştırılmış ve akut koroner sendromlu (AKS) hastalarda myosit hasarının kuvvetli bir inflamatuar göstergesi olan hs-CRP seviyelerini azalttığı, klinik çalışmalarla desteklenmiştir. Biz bu çalışmada, ASTYMI hastalarda standart farmakolojik reperfüzyon tedavisine ek olarak başlanan 300 mg, 450 mg ve 600 mg klopidogrel yükleme dozlarının, reperfüzyon ve akut inflamatuvar süreç üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmamıza ASTYMI tanısıyla yatırılıp, standart farmakolojik reperfüzyon tedavisine ek olarak, 300 mg klopidogrel yüklemesi yapılan 50 hasta, 450 mg klopidogrel yüklemesi yapılan 50 hasta ve 600 mg klopidogrel yüklemesi yapılan 50 hasta dahil edildi. Bazal elektrokardiyografileri (EKG) dahil olmak üzere, fibrinolitik tedavi sonrası 90. dk ya kadar 30 dk aralıklarla EKG çekimleri yapıldı. İlk 24 saatlik süreçte CK, CK-MB düzeyinde meydana gelen değişiklikler ve 48. saat hs-CRP düzeyi incelendi.Hastaların demografik özellikleri ve biyokimyasal parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Gruplar arasında hs-CRP düzeyleri 450 mg yükleme yapılan 2. grupta, 300 mg yükleme yapılan 1. gruba göre düşük bulunurken, 600 mg yükleme yapılan 3.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease and one of its subgroups, acute ST elevation myocardial infarction (ASTEMI), are the leading cause of the deaths in all over the world and in our country. The extend of myocardial necrosis after acute myocardial infarction (AMI) is one of main causes of death and poor prognosis. Because of this, thrombolytics, percutaneous intervention, surgical methods and non-thromboliytic drug treatments used in the providing reperfusion have great importance. When considering this purpose and the ease of handling, the most commonly fibrinolytic treatment is used. However, the guides has put anti-thrombolytic treatment agents as adjuvant therapy into use of compulsory treatment options. One of the important treatment options in the providing reperfusion is clopidogrel. Clopidogrel is a pre-drug which is converted to its active metabolite by liver and inhibits platelet aggregation and ADP-induced platelet activation taking an important place in responsible pathological process of AMI, prolongs bleeding time and reduces blood viscosity. From this point, whether anti-inflammatory activity presence of clopidogrel had been investigated in studies subjecting its anti-trombotic effect, and clopidogrel has reduced levels of hs-CRP, a strong inflammatory indicator of myositis damage, this was supported in patients with acute coronary syndrome (ACS) by clinical studies. In this study, we amied to compare effects of clopidogrel loading doses at 300 mg, 450 mg, 600 mg in patients with ASTEMI on reperfusion and acute inflammatory process, in addition to standart pharmacologic reperfusion therapy.Total 150 patients with MI with acute ST elevation included in our study and they were grouped equally, according to 300 mg, 450 mg, and 600mg clopidogrel loading doses, in addition to standart pharmacological reperfusion treatment. ECG-evaluations were performed with 30 minutes intervals to 90th minutes, including basal ECG after fibrinolytic treatment. The changes were evaluated in CK, CK-MB levels of firts 24 hours period and in hs-CRP levels of 48th hour.There was no statistically significance found between the demographic characteristics and biochemical parameters of patients.