Febril konvülziyonlu çocuklarda ısı şok protein 70, ghrelin ve obestatin düzeylerinin incelenmesi
Heat shock protein 70, ghrelin and obestatin levels were investigated in children with febrile convulsion
  1. Tez No: 272981
  2. Yazar: MEHMET GÜNDÜZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Febril konvülziyon çocuklarda en sık karşılaşılan nöbet tipidir. Yaş, ateş ve genetik yatkınlığın febril konvülziyon (FK) gelişiminde önemli faktörler olduğu belirlenmiştir. FK ateşle karekterize olduğundan ateşle birlikte heat shock proteininin (HSP) ekspresyonu değişmektedir. Ayrıca HSP son zamanlarda yapılan yayınlarda ghrelin tarafından stimulasyonu artırmaktadır. Obestatin, ghrelin ile zıt etki yaptığını belirtilmekle birlikte son yıllarda benzer etki gösterdiğini belirten yayınlarda bulunmaktadır. Febril konvülziyon geçiren hastalarda vucut ısı değerine göre HSP?70 serum düzeylerindeki farklılıkları belirlemek ve bunun ghrelin ve obestatinin serum düzeyleri ile ilişkisi araştırıldı.Çalışmaya 38ºC / 39ºC / 40ºC olmak üzere üç farklı vücut sıcaklığındaki FK tanılı 66 hasta alındı ve hastalar üç gruba ayrıldı. Grup I'e vücut sıcaklığı 38ºC, grup II'ye vücut sıcaklığı 39ºC ve grup III vücut sıcaklığı 40ºC ölçülen hastalar alındı. 22 sağlıklı çocuktan ise kontrol grubu oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsions are the most common type of seizure in children. Age, fever and genetic predisposition in the development of febrile convulsions has been identified as important factors. Febrile convulsion is characterized by fever that fever has changes expression of heat shock protein (HSP). In the current studies, HSP stimulation also is increased by ghrelin. Ghrelin and obestatin are known to have opposite effect, but in recent years some studies showed that they have similar effect. There are investigated differences in serum levels of HSP?70 according to the value of body temperature and its relationship with serum levels of ghrelin and obestatin in children with febrile seizures.38°C / 39°C / 40°C in three different body temperature for 66 patients were diagnosed with febrile convulsions were included to this study. Patients were divided into three groups according to body temperature: Group I with 38°C fever, group II with 39°C fever and group III with 40°C fever. 22 healty controls were enrolled in the study.