Gestasyon yaşı 34 haftanın altında olan preterm yenidoğanlarda tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid function in preterm newborn with gestational age under 34 weeks
  1. Tez No: 273006
  2. Yazar: SAYGIN ABALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
AMAÇ: Preterm yenidoğanların tiroid fonksiyonları ve bunlara etki eden olası faktörler ve uzun dönem izleme etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.YÖNTEM: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2006-2009 yılları arasında yatırılarak izlenen gestasyon yaşı 34 haftanın altındaki 428 preterm yenidoğan çalışma grubunu oluşturdu. Vakaların maternal faktörler, doğum bilgileri ve yenidoğan dönemindeki morbiditelere ve tiroid fonksiyonları, büyüme ve gelişim izlem parameterlerine ait veriler hastane veritabanı ve dosya bilgilerinden toplandı. Çalışma grubu gestasyon haftalarına göre üç gruba ayrıldı (
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study presents data on thyroid functions of preterm infants and evaluation of factors affecting thyroid functions and long their term effects.METHODS: Perinatal, neonatal data and thyroid functions were collected from 428 preterm infants born with gestational age under 34 weeks, in Istanbul Faculty of Medicine Department of Pediatrics Neonatal Intensive Care Unit between 2006 and 2009. Outpatient clinic data were used for the evaluation of growth and development parameters. The study group divided into three subgroups according to gestational weeks (