Türkiye'de modernleşme sürecinde 1990'lar sonrası muhafazakar kadın örgütlenmeleri
Conservative women's organizations in the process of modernization in Turkey after the 1990s
  1. Tez No: 273032
  2. Yazar: NURAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, 1980'lerde seslerini duyurmaya başlayan ve 1990'lardan sonra dernekleşerek demokratikleşme sürecine katılmayı, toplumdaki cinsiyet ayrımını sorgulamayı ve eşitsizlikleri gidermeyi hedefleyen muhafazakar kadın hareketinin temsilcilerini incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde modernleşme, muhafazakarlık, sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları kavramları incelenirken ikinci bölümde Osmanlı modernleşmesi ve kadın ile cumhuriyet modernleşmesi ve kadın konuları ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise tezimizin ana konusu olan 1990'lı yıllardan sonra kadın hareketi konuları işlenmiş; bu süreçte kurulan derneklerden Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği (AKDER) ve Başkent Kadın Platformu incelenmiştir.Temelde cevap aranılan sorular ise muhafazakar kadının neden örgütlenmeye gereksinim duyduğu, ne tarz bir söylem benimsediği, kendisinin sosyal hayattaki konumunu nasıl tanımladığıdır. Ayrıca kendilerinin kadınlara gerek kamusal, gerekse özel hayatta ne tür roller önerdiği ve nasıl bir kimlik oluşturdukları da cevap aranan sorular içerisindedir.Bu sorulara cevap ararken literatür çalışması yapılmak suretiyle konunun önemli aktörlerinden olan önde gelen kadın derneklerinden AKDER' in başkan yardımcısı ile Başkent Kadın Platformları Derneği'nin başkanıyla kişisel görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse concervative women movement representatives who started to raise their voices up in the early 1980s.Further, late 90?s they started to join to the democratical process by being organized and questioning the discirimination in the society and also targeted to make up the disparities.Our study included 3 chapters.In the first chapter the modernization, process and conservative concepts, civil society and civil society organizations are analysed.The second chapter includes the modernatization of Ottomans and Republican modernization and women subjects.Finally the third chapter our thesis? main theme is being analysed by explaining how the?Başkent Kadın Platform? and AKDER organizations were built up in this process that started after the 90s with the women movement.The basic questions are;-why the conservative women tend to get organized,?-What kind of expression did they embrace?-How did they define the woman?s place in social life?-What kind of roles do they suggest to women in public and private life?-What kind of identity did they develop?While looking for answers of these questions,,literature study has been done.Also personal interviews took place with people in charge in main women organizations such as AKDER?s Vice President and ?Başkent Kadın Platform?s President.