Kariyer planlamasında meslek seçiminin önemi: Sakarya'da meslek lisesi son sınıf öğrencileri üzerine bir araştırma
The role of profession choice in career planning
- Tez No: 273031
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kariyer kararları ve planları herkesin hayatında mutlaka en önemli üç olay arasında yer alır, almıştır veya alacaktır. Yaşamımız boyunca zaman harcayacağımız her şeyden daha fazla vakit ayırıp, uğraş vereceğiniz alanla ilgili kararlar tabii ki mühimdir ve ince elenip sık dokunarak sonuca varılması gerekir. Birey kendi kariyer kararını vermeden önce, kendi kendini değerlendirip, işinin kendi ihtiyacını karşılamaya yönelik olup olmadığını öncelikle sorgulamalıdır.Bu araştırmanın amacı, meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin gelecekle ilgili mesleki beklentilerinin genel olarak neler üzerinde yoğunlaştığını tespit etmek ve gelecekle ilgili mesleki beklentilerinin üzerindeki bazı özlük niteliklerinin etkisini araştırmaktır.Meslek seçimi, belli bir gelişim süreci isteyen, aşamalı olarak kaydedilen uzun bir dönemi kapsar. Bu nedenle öğrencilerin verdikleri kararların, ya da zaman içinde düştüğü kararsızlıkların, değiştirdiği ilgi alanlarını zaman içinde dikkatle incelemek, meydana gelen değişim ve gelişmelerin takipçisi olmak gerekir.Bu araştırmada, meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin gelecekle ilgili mesleki beklentileri ve özlük nitelikleri açısından farklılaşma düzeylerini tespit ederek, öğrencilere gelecekle ilgili mesleki beklentileri sürecinde yardımcı olabilmek istenmiştir.Kariyer planlamasında meslek seçiminin önemini ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Meslek ve Mesleki Teknik Eğitim Kavramları hakkında bilgiler verilecektir. Akabinde ikinci bölümde; Kariyer Planlaması ve Meslek Seçimi konularına yer verilecektir. Üçüncü bölümde de Kariyer Kavramı ve Devrelerine yer verilecektir. Dördüncü bölümde Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri üzerine yapılacak anket uygulamasının analizine yer verilecektir. Son bölümde de çalışma değerlendirilecek ardından da sonuç ve önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Career decisions and plans are, have been and will be one of the top three decions of every person?s life. The decision is about the area that use will spend most of our time during the rest of life is important and must be carefully decided. Before making career decisions an individual should evaluate him/herself and question whether his / her job can meet his/her needs.The aims of this study are to identify the main focus on general future vocational expectations of vocational students studying in the final year, and to research some entity qualifications on future vocational expectations.Choosing an occupation is a gradually recorded long term process, demanding a certain development process. For that reason it is necessary to follow the changes and development of students' decisions, hesitations, and subjects of interests.In this study by identifying the differentiation levels of final year vocational students from the point of future vocational expectations and entity qualifications it is targeted to help students about their future vocational expectations.This study aiming to show the importance of choice of profession in career planning is consisted of three parts. The first part will cover the information on Profession and Vocational Technical Education concepts. The following part will give information on Career Planning and Choice of Profession. The third part focuses on Career Concept and Career Stages. The fourth part will give place to the analyses of the questionnaire that will be applied to the 12th year students in Vocational Schools. The study will be finalized with a review and will also contain results and suggestions.