Kalite odaklı kurumsal kaynak planlama uygulamalarında kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi
Determination of critical success factors in quality oriented enterprise resource planning
- Tez No: 273051
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TORKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bilişim teknolojilerindeki ilerlemeler küresel rekabeti eskisinden çok daha zor hale getirmiştir. İşletmeler başarılı olabilmek ve rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmek için; maliyetlerini düşürmek, iş süreçlerinin akışını sağlamak, üretim çeşitliliğini artırmak, tedarikçileri arasında bağlantı kurmak ve müşteri ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde cevap vermek zorunda kalmışlardır.İşletmeler bu rekabet ortamında kaynakların verimli ve etkin kullanılması için çeşitli bilgi teknolojilerinden faydalanarak, öncelikle üretim, pazarlama ve finans fonksiyonlarını içeren yönetim bilişim sistemlerini geliştirmişlerdir. Stratejik planlama ve karar verme sürecinde, bilişim sistemlerinden yararlanabilmede en yeni ve en gelişmiş araç?Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP)?dır.KKP, farklı coğrafi bölgelerde bulunan tedarik, üretim ve dağıtım kaynaklarının en etkin ve verimli bir şekilde planlaması, eşgüdümü ve kontrol edilmesi işlevlerini içinde bulunduran bir yazılım sistemidir. KKP'nin amacı; işletmelerdeki bütün bölümler arasında amaç ve işleyiş birlikteliğini sağlamaktır. Bununla birlikte başarısız KKP uygulaması işletmeyi eskisinden daha kötü bir duruma da getirebilmektedir.Bu çalışmanın amacı, işletmelerin KKP sistemlerinin kurulumunda dikkate almaları gereken stratejik, taktiksel ve kültürel başarı faktörlerini incelemek ve KKP sistemlerinin uygulaması sonrasında da başarı üzerinde etkin olan faktörleri belirlemektir.Bu çalışmada, kurumların tedarikten, dağıtıma kadar tüm iş süreçlerini bütünleşik bir veri/bilgi yönetim sistemi desteğiyle yönetmesini sağlayan geniş kapsamlı ve modüler yapıya sahip bir yazılım paketi olarak tanımlanabilecek KKP sistemlerinin uygulamaları incelenmiştir. Toplam Kalite Yönetimi deneyimi olan ve KKP projesi kullanmakta olan İşletmelerde anket çalışması yardımıyla veri toplanarak istatiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve KKP sistemlerinin kurulumundaki kritik başarı faktörleri belirlenmiştir.Sonuç olarak, üst yönetimin konuya inanması ve gerekli her türlü desteği vermesi; teknik altyapısı güçlü elemanlardan proje takımları oluşturulması ve projenin tüm aşamalarının detaylı planlanarak etkin proje yönetiminin kullanılmasıyla başarılı bir KKP sisteminin uygulanabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advances in information technologies made global competition much harder than before. Enterprises had to reduce the costs, provide business process flow, increase the manufacturing variety, make connection among suppliers and meet the customer requirements mercurially in order to be successful and prolong their existence.Enterprises has developed management information systems which include manufacturing, marketing and finance functions by taking advantage of various information technologies in order to use the sources effectively and efficiently in this competition environment. In the process of strategic planning and decision making present and newest tool in utilization information systems is ?Enterprise Resource Planning? (ERP).ERP is a software system which includes the most effective and efficient planning, coordination and controlling functions of supplying, manufacturing and distribution sources in different geographic regions. The purpose of ERP is to provide aim and operation collocation among all the departments in the enterprises. On the other hand, ineffective ERP application may bring the enterprise in a worse condition than before.The purpose of this study is to examine strategic, tactical and cultural success factors which need to be taken into account during the setting the ERP system up by enterprises and to determine the determinant factors on success after ERP systems? application.In this study, applications of ERP systems which can be defined as a software package which has a wide ranging and modular structure and which provides the enterprises to manage all the business processes from supply to distribution by the help of an embedded data management system support has been examined. Data has been collected by means of survey study and analysed statistically in enterprises which have Total Quality Management experience and which are using ERP project and critical success factors during setting up the ERP systems were determined.Consequently, with the trust of the top management to the issue and giving all kind of support, constituting project teams with strong technical infrastructure and using effective project management by planning detailed all the phases of the project a successful ERP system may be applied.