Düzce'deki Roman vatandaşlarımızın dini tutum ve davranışları
Religious attitudes and behavior of Duzce province of Roman citizen
- Tez No: 273054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Romanlar yıllardır ülkemizde beraberce yaşadığımız, ekonomik, sosyal, kültürel ilişkiler kurduğumuz, kısmen de olsa kız alıp vererek akrabalık bağı oluşturduğumuz bir topluluktur. Bununla beraber özellikle ?Çingene? adı Romanlar hakkında toplumumuzda daha ziyade aşağılama, dışlanma ve dine lakayt davranmaya ilişkin atasözü, deyim ve günlük yaşamımızda kullanılan sözcüklerle nitelendirilmektedirler. Sosyal alanda birtakım çalışmalar bulunduğu halde ilahiyat alanında henüz yeterli çalışmalar bulunmamaktadır. Öte yandan dini yaşantıları hakkında bilinenlerin, rivayet ve söylencelerden ibaret olması da ayrı bir önem arz etmektedir. Bu yüzden ?Düzce'deki Roman Vatandaşlarımızın Dini Tutumu ve Davranışları? adlı bir çalışma öngörülmüştür. Araştırma yöremizde yaşayan Roman vatandaşlarımızın dinî inanç ve ibadetleri algılama ve yorumlama şekillerinin nasıl olduğunu, bazı kaynaklarda yer alan Romanların dini hayatı önemsemedikleri gibi yargıların doğruluğunu ölçmek için çalışmamızı bu yönde gerçekleştirdik.Çalışma, Düzce merkezindeki Ağa, Çay, Cami Kebir, Akpınar ve Çamköy isimli Mahallelerde yaşayan Roman vatandaşlarımız üzerinde; katılım yoluyla doğrudan gözlem, kaynak kişililerle mülakat ve anket örneklem metotlarını kullanarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca teorik düzeyi oluşturmak için kaynak taramasıyla Romanların tarihsel, sosyal ve dinî yaşantıları hakkında bilgiler sunulmuştur. Anket formu 43 sorudan oluşmaktadır. Anket verilerinin istatistikî sonuçları her soru üzerinde ilgili konu başlıkları altında ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Araştırma, sonucunda araştırma alanındaki Roman vatandaşlarımızın dini inanç, yaşayış ve ritüellerinin genel olarak Sünni İnanç sistemi ile paralel olmakla beraber, dini eğitim ve öğrenim faaliyetlerinden yeterince faydalanamadıkları görülmüştür. Bu konuda ilahiyat hizmeti veren kurumlara büyük sorumluluk düşmektedir
Özet (Çeviri)
For years we have lived together in the novel in our country, economic, social and cultural relationships we have established, partly by giving her away is a community created kinship ties. However, especially in“Gypsy”in our society rather than about the name Roman humiliation, exclusion, and to act nonchalant about religion, proverbs, idioms and words used in everyday life described. Although some studies in the social area in the field of theological studies is not yet sufficient. On the other hand, is known about the religious life of legend and myth is composed of a separate is important. This is why“Roman citizens in Düzce and religious attitudes, and behaviors”is intended to work. Research in our region living Roman citizens of religious belief and worship and interpreting the way how it is, some sources in the field of Roma religious life do not care about such as the judiciary is accurate to measure our work in this direction have realized.Study at the center of Duzce Ağa Quarter, Çay Quarter, Camii Kebir Quarter, Akpinar Quarter and Roman citizens who lived in the neighborhood called on Çamköy; participation through direct observation, interviews and questionnaires with the residents of resource persons was conducted using sampling methods. Also to create a theoretical level with the Roman literature of historical, social and religious life has been about the information presented. Questionnaire consists of 43 questions. Statistical results of the survey data on each question were analyzed separately under relevant subject headings.Research, the Roman citizen as a result of the research area of religious belief, lifestyle, and rituals in general, but in parallel with the Sunni belief system, religious education and training activities were unable to benefit sufficiently from. The institutions that serve large about theology responsibility.