1596 numaralı Rodoscuk (Tekfurdağı) şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of sharia records no 1596 of Rodoscuk (Tekfur mountain)
- Tez No: 273061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Defter 60 varak ve 116 sayfadan oluşmaktadır. Defterin transkripsiyonunu yaparken sayfa numaraları takip edilmiş tarafımızdan verilen numaralandırılma da ise öncelikle belge numarası esas alınmış ikinci olarakta hüküm numarası verilmiştir (belge no.1, Hüküm no.1). 1-1, 1-2, .... vb. şekilde gösterilmiştir.Defterde yer alan belge çeşitlerine baktığımızda çoğu hüccetlerden oluşup,tereke, vakfiye, ferman türü belgeler yer almaktadır. Çalıştığımız şer'iyye sicilinde siyah ve bozuk olarak karşılaşılan bazı satırların okunamayan kelimeleri (?) işareti ve şüpheli okunanları (?) işareti gösterilmiştir. Metinde `ayn (?) harfi (`) ile, hemze( ? ) işareti (') ile, uzatmalarda ise (^) işaretleri kullanılmıştır.Birinci bölümde Rodoscuk'un tarihinden ve bu bölgenin Osmanlı hakimiyetine girişi. İkinci bölümünde Osmanlı mahkemeleri ve bu mahkemelerin yargıçlık görevini yerine getiren kadı ve yardımcılarının vazifeleri. Üçüncü bölümünde ise şer`iyye sicillerinin tanımı,kapsamı ve sicillerde görülen belge türleri hakkında bilgi. Dördüncü bölümünde 1596 Numaralı Rodoscuk (Tekfurdağı) şeriyye sicilinin değerlendirmesi anlatılmış Ekler bölümünde ise 1596 Numaralı Rodoscuk (Tekfurdağı) transkripsiyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Register consist of 60 leafs and 116 pages. During transcription of register page numbers were followed, numbering done from our side was based primarily on document number and secondarily provision number given (document no.1, provision no.1). such as 1-1, 1-2.... etc.Seeing types of documents taking place at register, most of them consist of scripts among which heritages, endowments, decrees are also available. Black and unreadable parts of sharia records on which we worked were mentioned with (...) mark, while unclear and suspicious ones were shown with (?). In this test ayn (?) letter was shown with (`), ,hemze( ? ) sign was shown with (?) while for extensions (^) sign was used.First chapter is history of Rodoscuk and domination of this region by Ottomans. Second chapter is Ottoman courts and duties of qadi and deputies serving as judges at those courts. Thirth chapter is description of sharia records, coverage and information about type of documents. Fourth chapter is evaluation of Sharia record No 1596 of Rodocsuk (Tekfur mountain). Appendix chapter is transcription of No 1596 Rodoscuk (Tekfur mountain).