4. sınıf matematik dersi bölme işlemi alt öğrenme alanının edebi ürünlerle işlenmesinin öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
The effect of teaching with literary materials on students? achievement and attitudes in division sub-learning area of 4th grade mathematics course
  1. Tez No: 273062
  2. Yazar: ASENA AYVAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN MASAL, YRD. DOÇ. DR. ERGÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 4. sınıf matematik dersinin ?Doğal Sayılarla Bölme İşlemi? alt öğrenme alanının edebi ürünlerle işlenmesinin öğrenci başarısı ve tutumuna etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Bu nedenle uygun edebi ürünler seçilmiş, istenen özelliklere uygun edebi ürünler bulunamadığında ise uzman görüşleri alınarak hazırlanmıştır. Araştırmada edebi ürünlerin öğretimde yaygın olarak kullanım şekli tercih edilerek, edebi ürünler öğretim ünitesinden önce, öğretim ünitesi esnasında ve öğretim ünitesi sonunda kullanılmıştır.Araştırma, gerçek deneysel desenlerden ön test- son test kontrol gruplu desene uygun olarak yürütülmüştür. Araştırma, 2009?2010 eğitim-öğretim yılı 1. dönem Sakarya ili Hendek ilçesindeki Ziya Gökalp İlköğretim Okulu'nun 4. sınıfında öğrenim gören 60 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan deney ve kontrol gruplarında 30'ar öğrenci yer almıştır. Sınıflardan 4/A kontrol, 4/B deney grubu olarak rastgele seçilmiştir. Kontrol grubuna geleneksel matematik öğretimi, deney grubuna ise edebi ürünlerle matematik öğretimi uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Matematik Başarı Testi ve Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır.Araştırma sonucunda bölme işlemini; edebi ürünlerle öğrenen öğrencilerin başarıları geleneksel yöntemle öğrenen öğrencilerin başarılarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Gruplar arasında matematiğe yönelik tutum açısından ise istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı bulunmuştur. Bu bulgular çerçevesinde bölme işlemi öğretiminde, edebi ürünlerle işlenen derslerin, öğrencilerin başarılarını arttırmada önemli rol oynarken matematiğe yönelik tutumlarında katkısı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether teaching the sub-learning area ?Division of Natural Numbers? of 4th grade mathematics course with literary materials has an effect on students? achievement and attitude or not. For this reason, appropriate literary materials have been selected and when expedient ones could not be found, new literary materials have been prepared according to experts? opinions. In this study, the common way of using literary materials in instruction was prepared; they were used before, during and after teaching the unit.The study was conducted in accordance with pre-test post-test control group design, one of the real experimental designs. The participants of this study were 60 students attending 4th grade during the fall semester of 2009-2010 academic year at Ziya Gökalp Elementary School in Hendek district of Sakarya. The class 4/A was assigned to be control group and 4/B was assigned to be experimental group randomly. Control group was taught mathematics traditionally whereas in experimental group literary materials were used to teach mathematics. As data collection instruments Mathematics Achievement Test and Attitude toward Mathematics Scale were developed and used.The results of the study showed that the students learned division with literary materials achieved statistically significantly higher than the students learned division with traditional method. In terms of attitude toward mathematics, no statistically significant difference was found between groups. In the light of these findings, it was concluded that teaching division with literary materials plays an important role in improving students? achievement; however, it does not affect attitude toward mathematics.