Belediyelerde insan kaynakları yönetimi: Sakarya Büyükşehir Belediyesi örneği
Human resources management in municipality : Case of Sakarya Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 273060
  2. Yazar: HASAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Örgütler ve işletmeler söz konusu olduğunda insan, her zaman ön plana çıkan bir unsur olmuştur. Zaman içerisinde yaşanan değişmeler örgütlerin insan unsuruna bakış açısını değiştirmiş ve yeni yönetim modellerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özelikle örgütlerdeki insan unsurunun değerlendirilmesini ve denetlenmesini içeren personel yönetiminde görülen eksiklikler, değişimlerle birlikte İnsan Kaynakları Yönetimi'ne geçişi zorunlu kılmıştır. Kuşkusuz bu geçiş sürecinde İnsan Kaynakları Yönetimi'nin daha geniş bir içeriğe sahip olması ve bu bağlamda klasik personel yönetiminin eksik/aksayan yönlerini ortadan kaldırmak amacıyla ortaya çıkma iddiası önemli bir belirleyici olmuştur. Hazırlanmış olan bu çalışma, temelde bu düşünceden hareketle İnsan Kaynakları Yönetimi'nin Kamu Yönetimi'nde uygulanma biçimlerini belediyeler örneği olarak ele almıştır. Burada temel amaç, personel yönetiminden İKY'ye evrilen süreçte belediyelerde yaşanan dönüşümlere dikkat çekerken, bu dönüşümleri Sakarya Büyükşehir Belediyesi örneğinde değerlendirmektir.Bu çalışmada Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi'nin uygulanış biçimleri verilerle ve anket bulgularıyla gösterilmiştir. Böylelikle kamu yönetimindeki İnsan Kaynakları uygulamalarında aksayan yönlere dikkat çekilerek çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human always been a main fact when organizations and managements are discussed. Changes that realised over time have shifted aspects of organizations against tı human factor and been a reason to ocur new management models. Especially, deficits at managing personal which includes evaluation and supervision of human fact obliged transition to Human Resources Management by changes. Surely, in this transition process having a wider substance of Human Resources Management and in this context its claim that resides to remove failing sides of classic personal Management have been an important determination.In this study basically in accordance with that idea Human Resources Management has dealt with as municipalities pattern in case of public administraiton. In the process from personal Management to Human Resources Management while it is pointed out to transformations at municipalities. Another main purpose is evaluating these transformations at the pattern of Sakarya Metropolitan MunicipalityIn this study implementations of Human Resources Management at Sakarya Metropolitan Municipality tried to be indicated. Thus, resolution advisories tried to be presented by pointing out failing sides of Human Resources implementions at public administration.