Türk futbolunda özerklik dönemi kurumsallaşma sürecinin etkinliği
Turkish soccer event in the process of institutional autonomy period
  1. Tez No: 273079
  2. Yazar: SERTAÇ ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, günümüz Türk futbol yönetimine gelinceye kadar geçen süreçte yaşanan kurumsal değişiklikleri, özerklik uygulamaları dahilinde inceleyerek, Türk futbol yönetiminin gelişiminin nasıl bir süreç izlediğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Türk futbol yönetiminin gelişim aşamalarını belirlemek için yapılan bu çalışmada literatür tarama yönteminden yararlanılmış, konuyla ilgili tarihi nitelikteki kaynaklar ile ilgili kanun ve yönetmelikler incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Osmanlı döneminde ilk spor örgütlenmeleri 1903 yılında futbola dayalı olarak başlamış ve 1922'ye kadar süren dönemde futbol kulüplerinin kurdukları birliklerle sürdürülmesinden itibaren Türkiye'de futbol, birçok yapısal değişime uğramıştır. Osmanlı ve sonrasında Türkiye Cumhuriyetindeki futbol dahil, diğer spor federasyonlarının bağlandığı üst yapılaşma; 1922'deki özerk örgütlenmeyle başlamış, 1929 sonrasındaki siyasi ve ekonomik etkilerle, 1936'da yarı-merkezi, 1938'de merkezi hale getirilmiştir. Ancak, tek partili dönem sonrasında 1951'den itibaren dünyadaki gelişmeler ve Türk futbolundaki profesyonelleşmenin oluşturduğu baskılarla merkezi yapılanma sorunlarına kısmi çözümler bulunmuştur. Türkiye'de 1983 sonrasındaki ekonomik ve politik gelişmeler neticesinde, 1988 yılında çıkarılan bir kanunla profesyonel futbol bağlı bulunduğu üst kuruluştan bağımsız örgütlenmiştir. Liberalleşme olarak anılan bu süreçte, futbolda özerkleşme, bu gelişmelerin yanı sıra ortaya çıkan yeni ihtiyaçları karşılamak amacıyla, 1989, 1992, 2000, 2005 ve 2007 yıllarında hukuki değişikliklere gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, until the last day of Turkish Football management experience in the process of institutional change, autonomy within applications by examining how the development of Turkish Football management follow a process that has been done to reveal.To determine the stage of the development of Turkish Football management made in this study were used for this literature, relevant laws and regulations related to job qualifications and the resources were reviewed and evaluated.In the Ottoman period, the first sports organization started in 1903 based on football and football clubs in the period up until 1922 they continued with troops from the date of football in Turkey, has undergone many structural changes. After the Ottoman Empire and the Republic of Turkey, including the football, other sports federations is connected to the upper level of construction, began in 1922 autonomous organizations, political and economic effects in 1929 after the 1936 half-center, the center has been made in 1938. However, starting from 1951 after the single-party era of Turkish football in the world and the professional development center pressures created by the partial solutions to problems were found. The economic and political developments in Turkey after 1983 as a result, a law issued in 1988 and are affiliated with the professional soccer organization that was independent of the parent organization. Referred to as the liberalization process, autonomy in football, as well as these developments in order to meet emerging needs, 1989, 1992, 2000, legal changes were made in 2005 and 2007.