Kırdan kente göç sonrası kentlilik bilinci (Mevlana Mahallesi örneği)
After migration from rural to urban conscious of urban belonging (The sample of Mevlana district)
  1. Tez No: 273078
  2. Yazar: SELDA GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MUSA TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada İstanbul'un Sancaktepe ilçesinde yer alan Mevlana Mahallesi'nde ikamet eden kır kökenli bireylerin kentlilik bilinci düzeyleri ve kentlilik bilincine etki eden demografik, sosyal ve ekonomik faktörlerin etkisinin öğrenilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada yaş, cinsiyet, medeni durum,meslek, eğitim ve gelir düzeyi, kentte kalış süresi ile ilgili değişkenlerin kentlilik bilinci üzerindeki etkileri incelenmiştir. Mevlana Mahallesi bireylerinden seçilen 200 kişilik örneklem grubu üzerinde 45 soruluk anket formu yüzyüze görüşme tekniği ile uygulanmış ayrıca konu hakkında derinlemesine bilgi edinilmesi amacıyla yedi kişiyle mülakat yapılmıştır. Anket çalışması sonucunda elde edilen veriler SPSS istatistik programıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre kırsal göçmenlerin kentlilik bilinci düzeyleri düşük çıkmıştır. Kentlilik bilinci üzerinde demografik, sosyal ve ekonomik faktörlerin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In my research, it was aimed to find out the level of conscious of urban belonging on rural settlers, who reside at the avenue of Mevlana located in Sancaktepe, borough of Istanbul, and to learn impact of economic, demographic, and social factors on conscious of urban belonging. Variables such as age, gender, marriage status, profession, education, income level and duration of stay in urban areas and their influence on conscious of urban belonging were studied. Additionally, a survey which has forty ?five questions was conducted face to face with the group of 200 people who resides at avenue of Mevlana, and several interviews were also held with seven individuals to have more ideas about their conscious of urban belonging. All data found after the study was evaluated with SPPS statistic program. Based on findings, rural settlers have low level of. conscious of urban belonging It was also found that the impact of demographic, economic and social factors on conscious of urban belonging is high.