Türk iş piyasasında beşeri sermaye'nin rolü
The role of human capital at the Turkish labor market
- Tez No: 273090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN ÇANKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojiyi verimli kullanabilen ve geliştirebilen ülkeler küresel Pazar yaoısı ve ekonomik rekabette bir adım önde yer almaktadırlar.Bilgi, teknolojik gelişmenin temelini ve bilgi temelli gelişmenin ana kaynağını oluşturur. Yüksek niteliklerle donatılmış insanlar toplumların refah düzeyine önemli katkılar sağlayabilir. İşgücü becerileri ve bilgi nesiller boyunca birikebilir. Belirli becerileri kazanmak genellikle zaman alıcı ve her zaman kolay değildir. İşgücünün vasfını arttırmak insana önemli miktarda yatırım yapmayı gerektirir. İnsana yatırım eğitim ve iş başında çalışma ile yapılabilir. Bugünün işgücü piyasasının yüksek eğitimli kalifiye işgücüne ihtiyacı vardır. Ücretin belirleyicileri, eğitim yılı, medeni durum, iş yerindeki meslek, bir sendikaya üyelik, evde yaşayan kişi sayısı gibi kişisel ve sosyal özelliklerdir. Bu faktörlerdeki değişmeler emeğin kazanç düzeyini etkiler. Bu ise emeğin kazancı ile emeğe yapılan yatırımlar arasında sıkı bir bağlantı olduğunu gösteriyor.Bu çalışmanın amacı emeğin kazancı ile ilgili değişkenleri incelemektir. Araştırmanın odak noktası beşeri sermaye yatırım politikaları ve vasıflı işgücü oluşturmanın farklı yollarıdır. Beşeri sermaye yatırımları çerçevesinde yapılan çalışma incelendiğinde Türk işgücü piyasasında beşeri sermayenin geliştirilmesi çeşitli politikaların uygulanabilirliğine bağlı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Countries that can efficiently use and develope high technology are one step ahead in the economic competition of our global market structure.Information forms the basis of technological development and is the primary source of knowledge based development. People endowed with high qualifications are able to contribute to the societies? well being greatly. Labor skills and knowledge can be accumulated through generations. Gaining certain skills is generally time consuming and not always easy. Improving labor qualification requires a substantial amount of investment in human. The investment in human can be made through education and on-the-job training. Today's labor market is in need of educated high skilled workforce. The determinants of wages include some personel and social characteristics such as the years of schooling, marital status, occupation, the status of work place, membership to a union, and the number of people living in the household. The changes of these factors will affect the level of labor earnings. It seems that labor earnings are tightly corraleted with the factors that are heavily depend on the investment in human capital. The purpose of this study is to examine the labor earnings and the relevant variables. The research focuses on human capital investment policies and compare different ways in creating high skilled and productive labor force. The applicability of various policies in developing human capital in the Turkish labor market is also examined in the frame work of human capital investment.