Süryaniliğin dini merkezi Deyrü'z-zafaran
Deyrü?z- zafaran, religious center of Assyrians
  1. Tez No: 273092
  2. Yazar: GÜLER OCAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Süryaniler, kökleri 5000 yıl öncesine dayanan bir topluluktur. Asırlarca dünya üzerindeki en önemli coğrafi bölgelerden biri olan Mezopotamya'da yaşamışlardır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Mezopotamya'nın zengin kültürünün en eski mirasçılarıdır. Bu çalışmada, ilk Hristiyan topluluklardan Ortodoks mezhebine mensup Süryani Kadimler'in asırlarca Patriklik Merkezliğini yapmış olan ?Deyrü'z-zafaran Manastırı? incelenmiştir.Çalışma üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde genel olarak Süryani tarihi incelenmiştir. İkinci bölümde, V. yy da inşa edilen ve yedi asır Süryani Kadim Patriklik merkezi olan Deyrü'z-zafaran Manastırının tarihçesi, bölümleri ve Manastırın Patriklik merkezi oluşu ele alınmıştır. Dünyanın birçok yerinde dağınık halde yaşayan Süryaniler için Manastırın önemi çok büyüktür.1932 senesinde Patriklik merkezinin Suriye'ye taşınmış olmasına rağmen, kendi deyimleriyle, Manastır ?Süryanilerin Kabesi? konumundadır.Üçüncü bölümde ise kuruluşundan bu yana daima bir eğitim kurumu olan Deyrü'z-zafaran Manastırının eğitim-öğretim faaliyetleri ele alınmıştır. Manastır inşa edildiğinden bu yana eğitim faaliyetleri aralıksız sürmüştür. XIX. yy da getirilen matbaayla birlikte basım-yayın faaliyetlerinde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Assyrians are a community which has 5000 years of history. For ages,they have lived in Mesopotamia ,one of the most important geographic regions all over the world.they are the oldest heir of the rich culture of Mesopotamia which has welcomed lots of civilization.in this work , the deyrü?z-zafaran monastery which had been,for ages,the partriarchate center of assyrian ancients ,orthodox sect of one of the first christian communities, has been researched.This work is consisted of three parts.In the first part , the history of assyrians is researched substantially.in the second part,the history of deyrü?z zafaran monastery which was built in the V th century and became assyrian patriarchate center ,parts of monastery and its becoming a patriarchate center is researched.monastry is very important for the assyrians living scattered in the wide part of the world.although the patriarchate center was moved to syria in 1932,according to them,monastry is ?assyrians? kaaba?.İn the third part,educational activities of deyrü?z zafaran monastry which has been an educational institution since its construction is discussed.since the construction of the monastery educational activities has continued ceaseless.with the coming of the press in 19 th century,press publication activities began.