Süryanilikte ibadet
Worship in Syrian
  1. Tez No: 148584
  2. Yazar: HAYREDDİN KIZIL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HADİ TEZOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Hayreddin KIZIL,“Süryanilikte İbadet”(Yüksek Lisans Tezi) Yöneten: Yrd. Doç. Dr. M. Hadi TEZOKUR Süryaniler, köken olarak Hz. Nuh'un oğlu Şam'a dayanan ve Sami (Semitik) denen ve bir ırka mensuptur. Sami ırkına mensup olan Süryanilerin yerleşim alanları genelde Mezopotamya bölgesi ve civarıdır. Süryani Kilisesinin ilk dini merkezi Antakya'dır. Bu merkez, Antakya'nın Roma İmparatorluğu'nun üç büyük başkentinden biri olduğu dönemde kurulmuştur. Kutsal topraklardaki baskıdan kaçan ilk Hıristiyanlar, Roma İmparatorluğunun doğu bölümünün önde gelen ticaret merkezlerinden Antakya'ya varırlar ve M.S. 39 yılında Antakya'da ilk kiliseyi kurarlar. Süryani Kilisesi, dualarının ve ritüellerinin eskiliği ile ayırt edilir. Süryani İbadeti, Hıristiyan ibadetinin eski geleneğinin varisidir. Süryanilikteki ibadet şekilleri diğer Hıristiyan Kiliseleri'nin ibadet şekillerinden farklıdır. Batıdaki kilise ibadet için Yunanca'yı benimserken, Süryani kilisesi daha çok diasporadaki Yahudilere ve Mezopotamya'nın diğer halklarına hitabetti ve Süryanice'yi benimsedi. Süryanilikte günlük, haftalık ve yıllık yapılan ibadetler vardır. Günlük yapılan ve sadece Süryani inancına özgü olan ve diğer kiliselerce yapılmayan namaz ibadeti vardır. Süryani inancında namaz tek başına ve mecburi kalındığı vakitlerde her yerde kılınabilir. Diğer ibadetler ve sakramentler kilisede yapılır. Süryaniler yedi sakrament kabul ederler. Süryaniler toplu ibadet etmeyi tercih ederler. Özellikle Evharistiya ayini toplu olarak her hafta kilisede yapılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By Hayreddin KIZIL, Worship in Syrian (B.A.Thesis) Supervisor: Assistant Professor M. Hadi TEZOKUR Syrians are connected to a race which is reach to the Prophet Noah's son originally and called Semitic. Syrians' settlement areas, who are connected to Semitic race, are generally Mesopotamia region and its vicinity. The first religious center of Syrian Church has been Antakya. This center founded in period when Antakya was one of three major capital of Rome Empire. The first christians who had escaped from Sacred Lands arrive to Antakya which was the main trade center of the east part of Rome Empire, and establish the first church in 39 AD. Syrians Church is distinguished by oldness of their prayers and rituals. Syrian Worship is inheritor of the old tradition of christian worship. The manners of worship in Syrian is different from the manners of worship of other churches. While the Church in the west appropriated Greek for worship, Syrian Church addressed to Jews in diaspora and the other people of Mesopotamia, and appropriated Syriac. There are worships which is performed daily, weekly and yearly in Syrian. There is worship of namaz which is performed daily, and peculiar to Syrian belief and isn't performed by the other churches. In Syrian belief, Namaz can be performed alone as well as everywhere when is obliged. The other worships and sacraments are performed in church. Syrians accept seven sacraments. Syrians prefer to worship collectively. Particularly ceremony of Evharistiya is performed every week collectively in church.