Süryanilerin inanç turizmine katılım motivasyonları: Mardin ili örneği
Assyrians' participation motivation towards faith tourism: The case of Mardin
- Tez No: 538480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHATTİN EMRE DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnanç ve turizm karşılıklı olarak birbirlerini etkileyen kavramlardır. Öyle ki, tarihsel süreç içerisinde incelendiğinde ilk seyahatlerin inanç temelli gerçekleştiği görülmektedir. İnançlar var olduğu sürece de insanlar manevi ihtiyaçları gereği seyahat etmeye devam edeceklerdir. Bu bağlamda inanç turizmi, dini inanç temelinde bireyleri seyahate yönelten, onların manevi huzura ve doygunluğa ulaşmasında aracılık rolü üstlenen alternatif bir turizm çeşidi olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın veri toplama alanı olan Mardin, ulusal ve uluslararası inanç turizmi hareketleri açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Çok sayıda dinin merkezi konumunda olan Mardin, özellikle Süryani halkının anavatanı olması, önceki dönemlere ait dini merkezlerin ve dinsel törenlerin yaygın olması ziyaretçilerin inanç turizmi bağlamında burayı tercih etmelerine neden olmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Süryani adının etimolojisi ve tarihi, Süryanilerin ibadetleri ve ritüelleri, Süryanilerin bayramlar, ve kutsal günleri, Süryanilerde ölüm ve ölüm merasimleri, Mardin ve çevresindeki Süryanilerin mabetleri, Süryanilerin Metropolit merkezi Tur Abidin bölgesi, hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise çalışmanın ana konusu motivasyonun tanımı yapılarak, motivasyonun önemi belirtilmiş ayrıca motivasyon teorileri hakkında bilgiler verilmiştir. Turizme katılım (itici ve çekici faktörler) alanında motivasyon konusu irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Demografik Özellikler, Güvenirlik ve Geçerlilik Analizleri, Faktör Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) Testine ait analiz ve bulgular bulunmaktadır. Mardin'e gelen Süryani turistlerin demografik özellikleri, katılımcıların seyahat motivasyonları ve seyahat özelliklerine ilişkin frekans ve oran yüzdeleri verilmiştir. Ayrıca katılımcıların bazı özellikleri ise seyahat motivasyonları arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak alan yazında yapılan çalışmalar incelenmiş elde edilen bulgular karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concepts of religious and tourism affect correlatively each other. In fact, it is seen that the first travels are based on religious when examined in historical process. As long as beliefs exist, people will continue to travel due to their spiritual needs. In this context, faith tourism is considered as an alternative type of tourism, which leads individuals to travel on the basis of religious belief and acts as mediator in reaching their spiritual peace and saturation. Mardin, the field of application of the study, has an important potential in terms of national and international belief tourism movements. In the context of religious tourism that visitors leads to Mardin that is a large number in the center of religious, especially being the home of the Syriac people, has common religious centers and religious ceremonies related to the previous period. In the first part of the study, information about the etymological origin and history of the Syriac name, the pry and holy days of Syriacsn, death and death ceremonies in Syriac metropolis center Tur Abidin region. In the second part, the main subject of the study is the definition of motivation, the importance of motivation stated and information about motivation theories are given. Motivation in the field of participation in tourism (push and pull factors) are discussed. In the third part of the study, demographic characteristics, reliability and validity analysis, factor analysis, one way analysis of variance (ANOVA) test and analysis are available. The demographic characteristics of the Syriac tourists arriving in Mardin, the travel motivations of the participants and the frequency and rate percentages of the travel characteristics were given. In addition, some characteristics of the participants were investigated in relation to travel motivations. In addition, the studies conducted in the literature were examined based on the obtained results and the findings were compared.