Konaklama işletmelerinde kriz yönetimi: 2009 küresel ekonomik krizine yönelik bir araştırma
Crisis management in the hospitality business and a research intended to 2009 global economic crisis
  1. Tez No: 273094
  2. Yazar: DİDAR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
21. yüzyılda küreselleşmenin artan etkisi, dünya piyasalarının giderek girift bir hal almasına yol açarken; sektörler arası etkileşimi daha hassas kılmaktadır. Her tür ve ölçekteki işletme için artan rekabet ortamı da göz önünde bulundurulduğunda, günümüzde işletmelerin yaşamlarını devam ettirebilmelerinin, giderek daha sık karşılaşılan kriz süreçlerinden başarıyla çıkabilmelerine bağlı olduğu görülmektedir. Bu durum, içsel ve dışsal tüm kriz türlerinde; etkin kriz yönetimi uygulamalarını gerektirmektedir. Geniş bir yelpazede çeşitlilik gösteren turizm krizlerinin dezavantajlarının, çağdaş yönetim tekniklerinin ışığında gelişen kriz yönetiminin doğru uygulanması ile avantaja çevrilebildiği görülmektedir. Bu durum; turizm sektöründe başarılı kriz yönetimi uygulamalarının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.2009 Küresel ekonomik krizi, diğer endüstrilerle birlikte, talep esnekliğinin oldukça yüksek olduğu turizmde de olumsuz etkilerini göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, söz konusu krize yönelik olarak konaklama işletmelerinde uygulanan olası kriz yönetim planlarının varlığını tespit ederek; krizin olumsuz etkilerine karşı oluşturduğu koruma mekanizmasını incelemektir. 2009 Krizi karşısında konaklama işletmelerinde uygulanan kriz yönetimini ilk inceleyecek tez örneği olması açısından çalışma önem arz etmektedir. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde kriz yönetimi ve turizm krizlerine; üçüncü bölümün ilk kısmında ise ekonomik krizlere ilişkin mevcut olan ulusal ve uluslararası literatür kapsamlı biçimde taranmıştır. Araştırma kısmında ise anket ve kişisel görüşme yöntemleri kullanılmıştır. İstatistiklerin incelenmesi sonucu 2009 yılı verilerine göre İstanbul'da bulunan Turizm İşletme Belgeli toplam 108 adet dört ve beş yıldızlı otel, çalışmanın evrenini; kolayda örnekleme yöntemi ile ankete geri dönüş yapan 73 otel ise örneklemini oluşturmaktadır.Araştırmadan elde edilen bulgular, 2009 krizi karşısında dört yıldızlı otellere göre kriz yönetimini daha çok ve etkin uyguladıkları görülen beş yıldızlı otellerde krizin olumsuz etkilerinin daha yoğun yaşandığını göstermekte olup; küresel ekonomik krizler karşısında kriz yönetim planlarının koruyucu etkilerinin sınırlı kaldığına işaret etmektedir. Bununla beraber, otel işletmelerinin büyük çoğunluğunda kriz yönetiminin halen yeterince tanınmadığı ve teorisiyle uyumlu biçimde uygulanamadığı da göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The incremental effect of globalisation in the 21st. Century, making the interaction more sensetive while taking markets a complex position gradually. Considering the increasing competitiveness for every sort and scale of businesses, it?s seen that coping with crisis which are incresingly common, has a vital importance for sustaining their presence. This requires effective crisis management applications for all kinds of internal and external crisis. It?s seen that the disadvantages of tourism crisis, which vary at a wide range; will be turn into advantages via effective crisis management applications. This proves the importance of successful crisis management applications in tourism sector once again.2009 Global Economic Crisis has shown its negative effects at industries inclusing tourism too, which has a high elasticity of demand. The aim of this study is to identify the crisis management plans that hotels apply intended to this crisis and examine the protective structure of it against its negative effects. The study has an importance as being the first thesis that examining crisis management at hotels against 2009 Global Economic Crisis. In the first and second part of the study, crisis management and tourism crisis; and at the beginning of the third part economic crisis searched in national and international literature extensively. In the research part, survey and interview methods used. By examining the statistics, according to 2009 data, 108 of four and five star Tourism Management Certificated hotel forming the universe of the study while the 73 of that which accessed via convenience sampling formed the sample.Findings of the research, are showing that, appliying crisis management more common in proportion to four star hotels, the five star hotels have been effected from the crisis more intensively and negatively. That indicates the constraint at protective features of crisis management plans against global economic crisis. However, the unfamilarity of crisis management sufficiently by majority of the hotels and the problems in application should be considered, too.