Çukurova bölgesindeki bal tarım satış kooperatiflerinin ve ortaklarının çalışmaları ve sorunları üzerine bir araştırma
- Tez No: 2622
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KAFTANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1987
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
56 ÖZET Arıcılar Bal üretimi ile ilgili çalışmalarında önemli sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Arı hastalık ve zararlıları, arıcılık girdilerinin temini, üretilen balın pazar! anması gibi sorunlar arıcıları güç durumda bırakmaktadır, özellikle gezgin arıcıların konaklamak için yer bulmakta güçlük çekmeleri, zorla konaklama ücreti alınması, konakladıkları yerlerde çeşitli nedenlerle lâhatsız edilmeleri, ürettikleri balı degerlendirememeleri, arıcılığın geleceğini tehdit edecek boyu t lax a ulaşmıştır. Çukurova Bölgesinde arıcılar tarafından kurulmuş olan 2 adet Bal Tarım Satış Kooperatifi bulunmakta ve buuldi sadece arıcıların üretmiş oldukları balları alarak i ç. leiutskte ve pazarlamaktadırlar. Bu kooperatifler arıcıların diğer sorunlarının çözümü ile İlgili çalışmaları gerek ekonomik olanaklarının kısıtlı olması gerekse yetişmiş teknik eleman olmayışı nedenleriyle yapamamaktadırlar. Ayrıca birim kooperatif olarak çal ışmalar ı da arıcıların sorunlarının çözümünde etkili olmalarını önlemektedir. Bu çalışmada Çukurova Bölgesinde çalışmalarını sürdüren iki adet Bal Tarım Satış Kooperatifinin ekonomik yapıları, arıcılar ile ilişkileri, bal alım işlemleri ve pazarlanması, karşılaştıkları sorunlar ele alınmış ve çözüm önerileri getirilmiştir. Ayrıca kooperatif ortağı arıcılar ile bir anket çalışması yapılmıştır. Toplanan 100 anket formunun değerlendirilmesi sonucunda, arıcıların koloni varlıkları, koloni başına bal verimleri, teknik arıcılık bilgileri,57 karşılattıkları sorunlar ile kooperatifteki, üniversitelerden ve devletten beklentileri saptanmıştır. Çaliyina sonunda kooperatiflerin daha etkin hizmet verebilmeleri ve arıcıların sorunlarının çözümü için yapılması gereken çalınmalar İle ilgili çözüm önerileri niaddeltsr halinde sıralanmıştır,
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY BeeKeepers encounter several important problems connected with honey production. The effects of honey bee diseases, obtaining beekeeping materials and marketing of honey are the main problems of beekepers, Furthermore, the migratory beekepers face several problems including location fee; disturbance of colonies and threatening by local people. All these problems threathens the future of beekeping. In the Çukurova region, there are two honey cooperatives established by the beekeepers. They buy honey, process and market it. Theese Cooperatives do not seem to be able to solve the beekeepers basic problems due to economic inconveniences and lack of technical staff. In this work, two cooperatives functioning in the Çukurova region were examined in terms of their operations, economic structures, relationships with beekepers, useful lnes of them to beekeepers and the current problems that they are faced. In addition, one hundred beekeepers who were the members of the cooperatives were questioned. The number of hives, productivity of colonies, technical knowledge of beekeepers, difficulties they encounter and expectations of beekeepers from cooperatives, universities and the goverments were obtained after evaluation of the questionneries. In this study some suggestions were made for more effective operation of the cooperatives and possible solutions for beekeepers* problems were discussed.