Türk halk oyunlarında yarışma olgusu ve yarışma kriterleri
The fact and criterions of competition in Turkish folk dances
- Tez No: 273112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Folklore
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma ülkemizde çeşitli kurumlar tarafından yapılan ancak her biri farklı kriter ve kurallara sahip halk oyunları yarışmalarının kural ve kriterlerinin mukayesesi ve sonucunda yeni bir kriter önerilmesini muhteva etmektedir.Halk Oyunlarının geleceği açısından çok önemli olan yarışmalar söz konusu olduğunda yine birbirinden farklı kurumlarca düzenlenen yarışmalar, bu yarışmalarda kullanılan pek çok farklı kriter ve kural halk oyunlarımızın sağlıklı bir şekilde ilerlemesini engellemektedir. Halk oyunlarımızın istenilen seviyeye gelebilmesi için bu dağınıklığın giderilmesi gerekmektedir. Her yarışmada ayrı kural ve kriter yerine bütün yarışmalarda kullanılabilecek ortak kural ve kriterlerin öncelikle belirlenmesi gerekmektedir.Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, amacı ve metodu hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde halk oyunlarındaki oyun, dans kavramları üzerinde durulmuş, Türk dans antropolojisinde SakaryaÜniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın anlayışı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Türk halk oyunları ile ilgilenen kurumlar ve yapılan yarışmaların tarihçesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca kurumlar bazında halk oyunu yarışmalarının kural ve kriterleri yazılmıştır. Üçüncü bölümde ise yarışmalarda uygulanan kural ve kriterlerin mukayeseleri yapılmıştır.Sonuç bölümünde çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmış ve öneri bölümünde ise yarışmalarda kullanılmak üzere yeni bir kriter teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study contains suggestion of a new criterion resultant of comparison of rules and criterions of folk dance competitions which have made by various instituiıons in our country but each of which have different criterions and rules.When the competitions which are very important for the future of folk dances are in question, the competitions arrenged by different institutions, many criterions and rules used in this competitions still prevent our folk dances from developing properly. In order that our folk dances arrive at a sufficient level this mess should be ceased. Instead of different rule and criterion in every competition, first of all, it needs to determine common rules and criterions which can be used in all competitions.In the introduction part of the study, it is given information about the topic, importance, goal and method of the study.In the first chapter, it is deliberated about concepts of dance and play in folk dances, acquainted about the understanding of Sakarya University State Conservatory in Turkish dance anthropology. In the second chapter, it is stated about the institutions that are interested in Turkish folk dances and the short history of the competitions made before.In addition, on the base of institution folk dance competitions? rule and criterions are written. In the third chapter, the rules and criterions applied in competitions are compared.