TMSF tarafından el konulan şirketlerde, şirket çalışanlarının örgütsel bağlılığı ve iş tatmin düzeyleri: Toprak İlaç örneği
The organizational loyalty and job satisfaction levels of the employees in the companies confiscated by the savings deposit insurance fund
  1. Tez No: 273111
  2. Yazar: HÜSEYİN TALHA ÖZKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışanların bağlılığı örgütsel başarıya ulaşmada en önemli faktörlerden biri olarak görülmektedir. Örgütsel bağlılık, örgütsel davranış ve örgütsel psikolojinin en önemli konularından birisidir. Çalışanların iş ve örgütlerine yönelik tutum ve davranışları son otuz yıl içerisinde pek çok araştırmanın konusu olmuştur. Özellikle araştırmacılar önemli örgütsel çıktılarla ilişkili olan tutum ve davranışları açıklamaya çalışmışlardır.Bu çalışmanın amacı; Toprak İlaç AŞ. çalışanlarının kuruma bağlılık boyutunu, tanımlanmış ve tanımlanmamış rol davranışları ve bunlar arasındaki ilişkiyi, bazı sosyo-demografik özelliklerin kurumsal bağlılık üzerindeki etkisini tanımlamaktır.Araştırma Toprak İlaç AŞ çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, çalışanların sosyo-demografik özelliklerini saptamak için tanıtıcı bilgi formu, rol davranışlarını saptamak için Smith ve arkadaşları tarafından geliştirilen tanımlanmış ve tanımlanmamış rol davranışlarına ilişkin 8 ifadeden oluşan ölçek, kuruma bağlılık boyutlarını belirlemek için Porter ve arkadaşları tarafından geliştirilen 15 maddelik kuruma bağlılık ölçeği kullanılmıştır.Yaş, medeni durum, çalışma yılı gibi sosyo demografik değişkenlerin kuruma bağlılık puan ortalamalarını etkilemediği, sadece kurumdaki görevin etkili olduğu belirlenmiştir.Araştırmadan elde edilen veriler ışığında; bu tür tutum ölçümlerinin belirli aralarla düzenli olarak tekrarlanması ve motivasyonun arttırılmasına yönelik önlemlerin alınması konularında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Commitment of employees can be an important instrument for improving the performance oforganizations. Recent research in the organizational psychology and organizational behavior literature has identified the existence of organizational commitment. Employees? attitudes toward their work and their organization have been the subject of a great deal of research work over the past three decades. Specifically, researchers have attempted to determine those attitudes which are related to important organizational outcomes.The objective of this research is to define the extent to which employees of Toprak İlac AŞ, devote to the institution, their defined and undefined role behaviors and the relationship between them, and the effects of some socio-demographic characteristics on commitment to institution.Research was carried out with the employees of Toprak İlaç AŞ. In the research as well as an introductory information form to determine their socio-demographic characteristics, the following scales were also used; a scale consisted of statements related to defined and undefined role behaviors, developed by Smith et al in order to establish role behaviors; and a scale of commitment to institution consisted of 15 items developed by Porter et al to determine the extent of devotion to institution.It was observed that socio-demographic variables such as age, marital status and years of service did not affect mean scores of commitment to institution, whereas the duty in institution was effective only.Under the light of data obtained from research suggestions were made in regards to repeating this type of behavior measurements regularly and taking precautions directed toward increasing motivation.