Genç ve yetişkin evlilerde kıskançlığın din psikolojik tahlili
Analyze jeolousy in term of pyschology of religion among young and adult marriages
- Tez No: 273113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada genç ve ilk yetişkin evlilerde kıskançlığın din psikolojisi açısından tahlili yapılmıştır. Bu bağlamda evli çiftlerde dindarlık ile kıskançlık arasındaki ilişki, farklı boyutlarıyla ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-40 yaş arasında rastgele seçilmiş 447 evli katılımcı oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini Marmara bölgesinde üç ilden (İstanbul, Kocaeli ve Sakarya) rastgele seçilmiş genç ve ilk yetişkin evliler oluşturmaktadır. Araştırmada anket metodu kullanılmıştır. Araştırma çalışmanın yapıldığı zamanla ve örneklem grubunun sorulara verdiği cevaplarla sınırlıdır. Bu anketler SPSS 15.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir.Kıskanç bir kişilik oluşmasında bireysel ve sosyal faktörler önemli bir etkiye sahiptir. Kıskançlığın olumlu yönleri olduğu gibi, aşırı kıskançlıklarda ise eşler hem maddi hem de manevi yönden zarar görmektedirler. Toplumumuzda evli çiftler arasındaki kıskançlık düzeyi yüksektir. Kıskançlık algısını cinsiyet, bireyin yaşadığı yer, gelir ve eğitim durumu, meslek ve evlenme şekli gibi değişkenler etkilemektedir.Araştırma bulgularına göre, dindarlık ile kıskançlık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Aşırı kıskançlık, eşleri dinin yasaklamış olduğu birtakım yasak fiilleri yapmaya sevk etmekte ve eşlerin dini yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Kıskançlıkla başa çıkmada dua etmek önemli bir yere sahiptir. Dua eden birey, yenik düştüğü olumsuz duygular karşısında kendisini güçlü hissetmekte ve psikolojik olarak rahatlamaktadır. Yersiz bir kıskançlık krizi sonucunda eşler manevi sorumluluk duyarlar. Bu durumdaki birey ruhen rahatlamak için tövbe etmektedir. Toplumsal beklenti bağlamında ise aşırı boyutlara varmayan kıskançlık evlilik kurumu için gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is about envy, psychology of religion in married young adults. In this context, religion and jealousy between the married couple, with different dimensions are discussed. This research consists of 18-40 years, randomly selected 447 young and adult married participants.The research was done in the three cities of the Marmara region called Istanbul, Kocaeli and Sakarya. The survey method has been used in research. The research that was conducted is limited to the responses to questions that were given by the participants. The questionnaires were analyzed with SPSS 15.0 statistical software.Social and indivudual factors have important affect on formation of jealous personality. In addition to positive sides of jealousy, couples have been harmed by excessive jealousy both in materialistic and spiritual ways. In our society, the level of jealousy between married couples is high. Sex, environment, income and education level, job and marriage way have affected jealousy feeling.According to research findings, jealousy and religiosity has a positive significant relationship. Excessive jealousy has directed couples to do some acts forbidden by religion and has affected couples?religious life negatively. Praying has an important place to cope with jealousy. A person who prays feels oneself strong against negative emotions that he is defeated and feels better psychologically. Couples feel morally guilty as a result of an irrelevant jealousy crisis. Individuals in this situation are to repent in order to relax physchologically. However, as a social expectation jealousy that isn?t excessive has been seen necessary for marriage.