Türk sosyal güvenlik sisteminin birleşmesi ve ortaya çıkaracağı sonuçlar
Unification of the Turkish social security system and its possible outcomes
  1. Tez No: 273116
  2. Yazar: GÜRBÜZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanların gelecek kaygıları sosyal güvenliğe olan taleplerini sürekli gündemde tutmuştur. İlkçağlardan beri insanlar geleceklerini güvence altına almak için bir takım yollar uygularlarken 19. yüzyıldan sonra kurumsal yapıya dayalı organizasyonlar görülmeye başlanmıştır. Sosyal risk kavramının kabul edilmeye başlamasıyla sosyal güvenlik kurumları da uygulayıcı olarak devlet örgütlerine önemli bir fonksiyon ifa etmiştir.Bismark ve Beveridge'nin yapmış olduğu çalışmalarla modern anlamda sosyal güvenlik kurumlarının örgüt yapısı gelişmeye başlarken diğer yandan da sosyal risk kavramına bağlı olarak bu kurumların görevleri olan sosyal sigortalar da gelişmeye ve ?hak? olarak kabul edilmeye başlamıştır.Türkiye'de, 1990'lara kadar sürekli prim toplayıp, toplanan bu primleri kamu hizmetinde değerlendiren sosyal güvenlik kurumları emeklilik sisteminde yaşa bağlı olarak emekli sayılarının artması ve sağlık giderlerinin artması sonucu ciddi açıklar vermeye başlamıştır. Bu durum, ?Zelenka Raporu? ile 1970'lerde öngörülmüş ise de yöneticiler bu durumu değerlendiremediğinden 1990'lardan sonra sosyal güvenlik açıkları hızla büyümüştür.Çalışmamızda sosyal güvenlik kuruluşlarının dünyada ve Türkiye'deki kurumsal yapılarını bunların karşıladığı sosyal risklerin gelişim süreci, tarihsel boyutuyla incelenmiştir. Ülkemiz Sosyal güvenlik sisteminin tarihi geçmişini de dikkate alarak özellikle 1990'dan sonra başlayan Sosyal Güvenlik Reform süreci sebepleri ve sonuçları incelenmiş, sosyal güvenlik kurumlarını birleşmeye iten problemler araştırılmış, birleşmenin sonuçları değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The anxiety of future within human begins has always put Social Security demands on its agenda. Since primary ages people have seeked ways to guarantee their future but it is not until the 19th century when institutional organizations have started to emerge. As social risk concept started to be accepted, social security institutions have carried out important functions within the state organization.Works done by Bismarck and Beveridge has developed the organization structure of the modern social security institutions on the other hand social insurance has started to improve and accepted as a ?right? and duty of these institutions.Turkish social security institutions which gathered premiums and used these on public services has started to suffer serious deficits by 1990?s due to the increase on the number of pensioners and health expenditures. This situation has been foreseen in the ?Zelenka Report? in the 1970?s but due to bad management social security deficits has increased rapidly after 1990?s.In this study, institutional structure of the social security institutions in the world and Turkey and the historical development process of social risks that these institutions cover have been examined. Taking into account the historical development of the social security institutions in our country the reasons and outcomes of Social Security Reform starting from 1990?s has been studied, the problems which forced the social security institutions to emerge has been researched and the outcome of the emerging has been evaluated.