Terapatik rekreasyonun egzersiz ve sağlıkla ilişkisi, Türkiye'de terapatik rekreasyonun konumu ve terapatik rekreasyon geliştirmede model oluşturma
- Tez No: 137348
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışma; terapatik^j-ekreaşyonun egzersiz ve sağlıkla olan ilişkisini açıklamak, Türkiye de terapatik rekreasyonun durumunu araştırmak, konumunu ortaya koymak ve Türkiye de terapatik rekreasyon faaliyetlerinin geliştirilebilmesi için bir model oluşturulabilmek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla; Amerika modeli incelendi. Terapatik rekreasyon programlarının içerik ve faaliyetlerinin konusunun; insanın fiziksel, sosyal ve ruhsal sağlığını en üst düzeye ulaştırmayı hedeflerken; onların atıl zamanlarının, iş dışmda kalan sürelerinin, bu faaliyetlerin dizaynı ve organizasyonu için kullanılabilen; yaratıcılığa, sosyal aktiviteye ve toplumsal yaşama dair girdiler olarak değerlendirilebileceği görüşüne varıldı. Terapatik rekreasyon faaliyetlerinin, bir yaşam tarzı olmanın yam sıra; boş zaman, tatil ve sağlık organizasyonlarına dönüştürülebileceği görüşü benimsendi. Türkiye modeli için örnek oluşturabilmek amacı ile; Balçova Termal Kaplıcalarında Norveç Sağlık Bakanlığınca da kabul gören uygulamalar incelendi ve terapatik rekreasyon ve sağlık turizminin birbiri ile örtüşen bir doğrultu içinde ele alınabileceğine inanıldı. Ülkemizde en çok yabancı turisti ağırlayan yörelerimizden biri olan Marmaris'te tatil yapmakta olan turistlere yönelik yapılan bir araştırma ile; ülkemizde tatil amaçlı bulunan kişilerin, ülkemizle ilgili bilgi düzeylerinin yanı sıra, sağlık turizmi ve terapatik rekreasyonla ilgili bilgi düzeyleri araştırmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonunda; ülkemizde tatil geçiren turistlerin ülkemizi tanıyarak değil verilen hizmetlerin ucuzluğu nedeniyle tercih ettikleri ve sağlık turizmi ve terapatik rekreasyonla ilgili bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu görüşüne varıldı. Uluslararası arenada ülkemizin yeterli tanıtımının yapılması ve sağlık, turizm ve rekreasyon faaliyetlerin organizasyonu ile birlikte; ülkemize bu gün gelen turist profilinden çok daha farklı ve amaçlı turistlerin geleceği ve tercih sebebi ucuzluk IIolmaktan çıktığı için de, ülke ekonomisine katkısı bu günkü düzeyinden çok daha yukarıda hak ettiği yerde olacağı inanıldı. Bu nedenle de; Türkiye'deki turizm kapasitesi ile terapatik rekreasyon faaliyetlerinin örtüştürülebileceği doğrultusunda bir yaklaşım geliştirilmeye çalışıldı. T. ittOElMffril UM» III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to explain the relationship between therapeutic recreation and exercise and health; to find out the state of therapeutic recreation in Turkey; and to form a working model for furthering therapeutic recreational activities in Turkey. To achieve this aim, the American model has been studied: It has been found that; the subject and content of therapeutic recreation programs, while aiming to maximize the physical, social and psychological health of the individual, can be used to design and organize the free or out-of-work time of same; can be regarded as input to assess the creativity, social life and activity of the individual; and therefore it is deduced that therapeutic recreational activities, as well as being a lifestyle, can be transformed into holiday, free-time and health organizations. In order to be able to propose a model for Turkey, the applications of the Balçova Thermal Baths which are accepted by the Norwegian Ministry of Health have been studied; and it is deduced that therapeutic recreation and health tourism can be interfaced. A questionnaire was handed out to the foreign tourists who were spending their holidays in Marmaris, one of the regions of Turkey most favoured by holiday- makers, with the aim of finding out their level of knowledge about our country in general, health tourism and therapeutic recreation in particular. At the end of this study, it was seen that the tourists in Marmaris preferred to spend their holidays in Marmaris not because they knew something about this country but because it was cheap to do so. Also, their level of awareness about health tourism and therapeutic recreation was seen to be low. In conclusion, it is believed that if Turkey is more vigorously presented in the international arena and better recreational activities are organized; enlightened tourists of a higher class will prefer Turkey not because it is cheap; thus generating more revenue for our country than heretofore. UJduuifciij.. ?...?'''?: i! i ' ii^iu^f IVTo achieve this end, a proposal to interface the tourism capacity of Turkey and therapeutic recreational activities is herewith presented.