Aydın ilindeki jeotermal kaynakların özel sağlık sektörü ve sağlık turizmi üzerine etkilerinin incelenmesi
Study of how the use of geothermal resources affects health tourism in Aydın
- Tez No: 397493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında Aydın ilinin jeotermal kaynaklarının sağlık turizmi içinde değerlendirilmesi ve ülke ekonomisine katkısını incelemek, mevcut termal turizm tesislerinin durumunu açıklamak ve bu tesislerin geliştirilmesi yada yeni tesislerin yapılması için diğer ülke proje modellerini örnek alarak karşılaştırmak, ildeki sağlık turizmi potansiyelini artırabilmek için yapılabilecekler konusunda öneriler oluşturmak amaçlanmıştır. Mülakat yöntemi kullanılarak yapılan araştırmaya, ilde bulunan 5 adet jeotermal enerji santrali, 5 adet termal sağlık tesisi, jeotermalle ilgili kamu kurumve kuruluşları katılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; ilin jeotermal kaynaklarının termal turizme entegrasyonuyla sağlık turizminde iyi bir noktaya ulaşılması için,gerekli alt –üst yapı çalışmalarının geliştirilmesi,mevzuatta yeni güncel düzenlemelerin yapılması,,uluslar arası iletişim, tanıtım, pazarlama, eğitim, hizmet sunumu, yabancı dil bilen personel yetiştirilmesi gibi konuların ivedilikle çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ayrıca jeotermal enerjinin çevre ve ekolojik etkilerine yönelik konunun uzmanlarınca yapılacak bilimsel araştırma ve raporlara ihtiyaç duyulmaktadır. Termal tesis yatırımı planlaması için,geniş çaplı fizibilite ve araştırma raporları ile eylem planı hazırlanmalıdır. Türkiye'de Jeotermal enerjiden elektrik üretiminin Yüzde 70 ini karşılayan Aydın İli,bu zengin kaynakları sağlık turizmindede kullanıp, ilk çağlarda uygarlığın beşiği olarak anılan sudan gelen sağlığın temellerinin atıldığı ilk antik şehir olan Tralleis adıyla Türkiye Ve Dünyada örnek modern bir termal şehir olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study presented in this thesis has several aims, such as to evaluate the status of geothermal-dependent health tourism in Aydin province and examine its contribution to the national economy; to explain the status and development of the existing thermal tourism facilities; to compare thermal health facilities from other countries as to use this information for the improvement and construction of new facilities in Aydin; and finally, to create suggestions about what can be done to improve the thermal health tourism potential in Aydin province. This study made use of an interview method wherein five geothermal power plants, 5 geothermal related health facilities, public institutions and organizations, all from Aydin province, participated. According to the findings of the study, the integration of geothermal resources with health tourism can achieve good results in Aydin province. However, there is a clear need to improve and develop the necessary infrastructural facilities Moreover, changes and adaptation of current regulations in the legislation together with better international communication, promotion, and marketing as well as more efficient training and education of a multilingual staff in order to increase the level of service , are all issues that have to be resolved. Also better research and reporting on the environmental and ecological impact of geothermal energy use, is needed. Large –scale feasibility plan and action reports should be presented by the thermal energy plants as part of their investment planning. Geothermal resources in Aydın province match 70 percent of the total electricity production from geothermal energy in Turkey. This rich resource should be used for health tourism too. After all, thermal water as a basis for health was already used during ancient times in a city called Trallies and now, in modern day Turkey, we should present the world a modern thermal city, called Aydin.