Konaklama işletmeleri için bir maliyetleme modeli önerisi
A costing model proposal for hospitality business
- Tez No: 273182
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İletişim ve üretim teknolojilerinin gelişmesi ve şiddetli rekabet, işletmelerin üretim ve satış politikalarını etkilemekte ve dolayısıyla maliyet sistemlerinin yeniden organizasyonunu zorunlu kılmaktadır. Çünkü, şiddetli rekabetin sonucu olarak, işletmeler artık, fiyat belirlerken hareket alanının müşterilerin kabul edebileceği bir fiyat düzeyi ile sınırlı olması ve müşteri tatminine yönelik uygulamaların giderek önem kazanması gerçeği ile karşı karşıyadır. Bu durum konaklama işletmeleri için de geçerlidir. Hatta, yüksek maliyetlerin söz konusu olduğu ve sunulan hizmetin müşteri memnuniyetine endeksli olduğu konaklama işletmeleri açısından daha önemlidir.Bu çalışmamızda, konaklama işletmelerinde ağırlıklı olarak maliyet düşürmeye yönelik stratejik uygulamaların neler olabileceği incelenecektir. Bu kapsamda, faaliyet tabanlı maliyetleme (FTM) ve hedef maliyetleme (HM) yöntemlerinin konaklama işletmelerinde birlikte uygulanabilirliği değerlendirilecektir.Çalışmanın birinci bölümünde, temel maliyet kavramları, geleneksel maliyet sistemleri ve bu sistemlerin konaklama işletmeleri açısından etkinlikleri incelenecektir.İkinci bölümde, stratejik maliyet yönetimi araçları ve bu araçların konaklama işletmelerindeki uygulamaları değerlendirilecektir.Üçüncü bölümde, bir Konaklama İşletmesinde hedef maliyetleme (HM) ve faaliyet tabanlı maliyetleme (FTM) yaklaşımlarını içeren bir maliyetleme modeli önerisinde bulunulacaktır
Özet (Çeviri)
The intensive competition and development of information and production technologies affects production and selling policies of business hence their cost systems are required reorganization. Because, as a result of intensive competition, managements face the fact that their operation scopes are limited with price level which may be acceptable by customers and applications based on the customer satisfaction are getting important. This situation is valid for hospitality industry as well. However, it is more important for hospitality enterprises because their cost level is higher and their service types are much dependent on customer satisfaction.In this study, it will be mostly examined that what kind of strategic applications related to decrease costs there could be in the hospitality businesses. In the context, it will be explained to what extend activity based costing and target costing methods are applicable to these businesses.In the first chapter, general cost concepts, traditional costing systems and their efficiencies on the hospitality managements will be examined.In the second chapter, strategic cost management systems and their applications for hospitality business will be evaluated.In the third part, a costing model including approaches of target costing and activity based costing systems for hospitality businesses will be reviewed and proposed.