Manyas halk edebiyatı ve folklor ürünleri
Manyas's folklore and folk literature products
  1. Tez No: 273198
  2. Yazar: FİGEN DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada Manyas ilçesinin Halk Edebiyatı ve Folklor ürünlerinin derlenmesi ve incelenmesi üzerinde durulmuştur.Halk arasında varlığını sürdüren fakat yazılı kaynaklarda yer almayan bazı sözlü kültür ürünlerinin gelecekte de var olmasını sağlayabilmek amacıyla halk edebiyatı ve folklor ürünlerinin toplanıp, derlenip sistematik bir şekilde kayda alınması gereği gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. İşte bu tezin yazılma amacını oluşturmaktadır. Sahip olduğumuz kültürel değerlerin farkına vararak, onların yok olmasına engel olmak. Halk bilimcilerin başlıca sorunlarından olan, hızla gelişen teknoloji karşısında tekdüzeleşen ve yok olmaktan ziyade anlamsızlaşan halk arasındaki inanışlar, dayandıkları manevi temeli gittikçe kaybetmektedirler. Bu çalışmanın da amacı kaybolmakta olan folklor ürünlerimize yöresel olarak bir katkı sağlamaktır. Tezde yer alan bilgilerin çok az kısmının yazılı kaynaklardan, geniş kısmınınsa sözlü kaynaklardan olduğunu söyleyebiliriz. Kaynak şahıslarımız genellikle belli bir yaş ortalamasının üzerinde olan kişilerdir. Bu durum da bize yapmış olduğumuz çalışmanın gerçekten bir işe yarayabileceğini göstermiştir. Çünkü gittikçe kaybolan halk deyişleri, inanışları vb. bu şekilde korunabilecek; gelecek nesiller arasında kullanılmasa bile geçmişte nasıl zengin bir sözlü kültürümüz olduğunu onlara öğretecektir. Sonuçta halk bilimi ürünlerinin toplanması açısından her ne kadar önemliyse de bölge halkının gelecekte, geçmişine ışık tutması bakımından da ayrıca faydalıdır. Günümüzde her ne kadar geçmişte olduğu kadar folklor ürünleri varlığını koruyamasa da yaşamakta olanları burada ele yer vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study of folk literature and folklore of the town of Manyas products focused on compiling and examining.Among the people to survive but in written sources include some non-verbal cultural products in the future have to be provided to folk literature and folklore products are collected, compiled a systematic record be taken of the increasingly have gained importance. The aim of this thesis is written here stems from this. As we have become aware of cultural values, to prevent their extinction. The main problem with scientists from the public, and it does not become monotonous in the face of rapidly evolving technology becomes meaningless between people rather than being based on beliefs increasingly are losing their moral foundation. The purpose of this study also fading folklore is to make a contribution to our products locally. Very small part of the thesis that the information in the written sources, oral sources is generally based on a study that seems to be. Resources of persons generally are people who are above the average of a certain age. This situation has made us show you our work was really useful. Words, because people are getting lost, etc. beliefs. in this way can protect the future generations, even if not used in the past is how we teach them will be a rich oral culture. Collection of folklore in the end product is important in terms of how much each of the past to shed light on the future of the region in terms of people also are useful. Today, although in the past that he can not keep up the presence of folklore products have been living here who have tried to address.